Fotovoltaika v ČR

Plánujete fotovoltaiku na svůj dům? Tak na tuhle společnost si dejte pozor

Plánujete fotovoltaiku na svůj dům? Tak na tuhle společnost si dejte pozor
Ilustrační foto: Shutterstock

Pořad Černé ovce již poněkolikáté za posledních několik měsíců upozorňuje na další společnost instalující fotovoltaické elektrárny, která dle slov klientů neplní co slibuje. Nerealistické termíny instalace elektrárny „do 2 týdnů“ společnost nesplnila, instalované dílo, za které inkasovala peníze, nedokončila a zákazníci jsou silně znepokojeni a mají strach.

Reportáž pořadu ČT se věnuje společnosti FG Energy. Ta od zákazníka inkasovala tučnou zálohu 30 % z celkové částky díla pohybující se okolo 400.000 Kč s tím, že dojde k vypracování projektu. Po zaplacení zbylých 70 % pak mělo dojít k instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu a vše mělo být „hotové“. Zpětně by pak mělo dojít k zaplacení zhruba poloviny částky z dotace, kterou společnost měla pro své klienty rovněž vyřídit. Samotnou dotaci dle informací z reportáže měl zákazník slíbenou, že dostane zhruba za 14 dní až za měsíc od instalace. Ale nestalo se.

Už samotná instalace fotovoltaické elektrárny do 14 dnů je přinejmenším podezřelá. Pokud firma nabere tímto “agresivním marketingem” stovky zakázek, je nerealistické nainstalovat elektrárny všem do 14 dnů.

Reportáž dále pokračuje – po zaplacení celé částky za dílo přijela montážní parta z Polska, která krom popíjení kávy a pokuřování cigaret stihla také vylézt na střechu a pak zase slézt a z místa „činu“ následně odjet. Bez vysvětlení. Zákazník netušil, co se děje, proč není nic namontováno a proč se instalační parta sebrala a odjela.

Následně ale na místo instalace přijely další montážní party, které elektrárnu již postupně nainstalovali. Problémy ale nastaly s jističem, do kterého přibyla jakási součástka, která se ale do stávající skříňky nevešla. Takže co pracanti udělali? Vyrvali plastový kryt, který kryje veškeré komponenty jističů, onu „důležitou“ součástku naprosto necitlivě do skříňky slovy klienta narvali, kryt dali na zem a skříňku s jističi zaklapli.

Po návštěvě auditora, který měl elektrárnu spustit, samozřejmě ke spuštění dojít nemohlo. Když auditor viděl spoušť, kterou na místě zanechala montážní parta, se zděšeným výrazem pronesl, že sem musí přijet normální montážní parta a dát to do pořádku. Toho se ale zákazník nedočkal ani po 10 měsících po zaplacení smlouvy! Což už lze označit za nehoráznost!

V reportáži se k případu vyjadřuje také advokát, který upozorňuje na velmi nezvyklou pasáž ve smlouvě. Zaplatit celou částku po 14 dnech od zaplacení zálohy je velmi nevídané a pro koncového zákazníka nebezpečné. Obvykle bývá standardem zaplacení celé částky až po serozním předání dokončeného díla.

V pořadu Černé ovce došlo i na rozhovor se zástupci společnosti FG Energy, kteří se prostřednictvím reportáže zákazníkovi omlouvali a zmiňovali sérii problémů, na které při instalaci došlo. Už samotný vstup na český trh byl dle zástupců firmy v určitý moment náročný. Když se společnost dle slov zástupců začala nořit do specifik českého trhu, v určitém momentu museli změnit „standard“ provádění svých instalací.

Celý přístup je ale přinejmenším zvláštní. Pokud se společnost na zákazníkovi (a kdo ví kolik jich bylo), teprve učila, jak správně instalovat fotovoltaické elektrárny na českém trhu, pak je to nehoráznost. Český trh není pískoviště.

Jenže ve stejné reportáži se hovoří o minimálně třech projektech, kde došlo k neuvěřitelně odbyté, neodborné a nedokončené instalaci, která nemá obdoby. Všechny od stejné společnosti. U jednoho zákazníka si firma dokonce vyžádala po zaplacení celé částky za dílo dalších 20.000 Kč, které jsou potřeba k instalaci, jakožto „poplatek“ za nově vzniklé náklady spojené s vyššími náklady na námořní přepravu. Vtipné je, že veškeré komponenty měl klient již složené ve své garáží, jak se uvádí v reportáži.

Bohužel, nespokojenost těchto zákazníků není poslední z problémů, které byly v reportáži zmíněny. Krom špatně řešené dotace byl v reportáži také rozhovor s bývalou obchodní zástupkyní, která se společností ukončila svou spolupráci z důvodu problematických instalací a neplnění závazků vůči klientům. Dle slov bývalé obchodní zástupkyně docházelo k problémům až u 90 % instalací, což je opravdu nehoráznost.

Jak se dále v reportáži zmiňuje, u prvního zákazníka, který byl ústřední postavou celé reportáže, nakonec došlo k nápravě a celá elektrárna byla řádně zprovozněna.

Jak se nespálit? Dbejte na reference!

V Česku funguje řada kvalitních a prověřených společností, které dělají svou práci poctivě. Jak ale takovou firmu najít? Ideální je poptat se známých, kteří již fotovoltaiku na svém domě mají, a nechat si doporučit “ověřenou” firmu od svých známých.

Další možností je porozhlédnout se po recenzích. Recenze u takřka každé firmy z téměř každého oboru je možné vidět na serverech jako jsou Firmy.cz nebo Google Maps. Jejich nevýhodou je, že tyto recenze nejsou ověřované, takže zde vždy existuje možnost, že některé z recenezí budou falšované.

V posledních měsících je ale stále populárnější recenzní server Refsite.info, který dává prostor klientům zveřejňovat recenze na společnosti instalující tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Všechny recenze jsou ověřované, což je popsáno například v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=kcVqxRZr9OQ. Možná právě tento server, který je strategickým partnerem důležitých profesních organizací, jako je Centrum pasivního domu (CPD), Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT), dokáže hodně napovědět, s kým se pustit do vlastní fotovoltaické elektrárny.

Nebojte se fotovoltaiky, jen si dejte pozor, s kým podepisujete smlouvu

Fotovoltaika dokáže uspořit nemalé částky za elektřinu. Jedná se také o ekologický bezemisní zdroj elektřiny, takže doporučujeme nebát se a do fotovoltaiky zainvestovat. S vlastním zdrojem elektřiny pro svůj dům se stanete daleko méně závislým na nestabilních cenách elektřiny, kterých jsme byli v minulých měsících svědky. Jen je ale vhodné důkladně si prověřit instalační firmu.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

10 comments

  1. Ten clanek mi prijde nefer … jako ceskej montaznik pro ne delam a za svoji praci si stojim … vsechno neni tak horke jak se uvari

  2. Tento diel v Čiernych ovciach som videl, a pán na konci spomenul, že všetko bolo opravené. To by mohlo byť do článku pridané, aby sa zachovala nejaká objektivita.

  3. Přátelský přístup jejich poradce nás přesvědčil a zvolili jsme FG Energy. No, teď bych se rozhodl asi pro jinou firmu, když vidím ty recenze. Kdyby nám řekli, že to bude za dva týdny hotové, tak jim nevěřím, ale nám nic takového neslibovali a měli jsme hotovo za 11 měsíců. Koneckonců jsme rádi, účty za elektřinu se snížily a zatím žádný problém.

    1. Ano, slíbí naprosto všechno. Obchodnice v černých ovcích se mnou uzavírala smlouvu. Po dvou měsících odešla, takže nemám ani kontakt. Volat na firmu je k ničemu. Dovoláte se jen na nějakou telefonistku, ta slíbí, že předá vzkaz odpovědné osobě a ta obratem zavolá. Nikdo nikdy nezavolal, nic neřešil

  4. Fotovoltaiku mám od konkurenční firmy. Čekal jsem rok, a to jsem ještě rád. Nevím, co si všichni myslí, že FVE bude za měsíc se vším všudy? Nereálné. Lidi už neví, na co si stěžovat..

  5. Jsem také jejich zákazníkem. Pravda je, že komunikace byla velmi slabá a termín se také nedodržel, hotovo jsme měli 9 měsíců od podpisu. Nicméně kvalitní panely a precizní montážní práce.

  6. SChlieger je masakr, vyšetřuje je policie 3 krajů, seznam.cz vám smazne negativní recenzi, protože u nich mají reklamu, stálo nás 20 tisíc odstoupení a jsme rádi že jsme se jich zbavili.

  7. My ze začátku vše super – po podepsání smlouvy do dvou týdnu dovezli všechen materiál a instalovali. Se zapojením a revizí už to trvalo déle – měli jsme hotovo do 10 měsíců. Ještě čekáme na dotace – ty jsou podány správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 2 = 5

Partneři