Press ESC to close

Průlom ve fotovoltaice: elektřinu mohou domácnosti vyrábět i v noci

​Revoluční novinka v oblasti výroby elektřiny pomocí fotovoltaických panelů umožní českým domácnostem vyrábět elektřinu i v noci. Tuzemské domácnosti tak v získají obnovitelný zdroj energie, který jim sníží spotřebu elektřiny až o 70 %. Technologie využívající nanomateriály určené pro kosmický výzkum by měla být komerčně dostupná v polovině roku 2024.

Ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) se českému vývojáři podařilo vyvinout nový typ nanomateriálu schopného pohlcovat tzv. reliktní sluneční záření. Zbytkové fotony odrážené například Měsícem v podobě měsíčního svitu lze pomocí nanovláken efektivně přeměnit na elektrickou energii.

Převratný objev stojí na základech dřívějšího výzkumu reliktního záření vědeckými týmy NASA a Evropské kosmické agentury. Využití nanotechnologií nicméně navrhnul český tým konstruktérů ze společnosti Eko Bio Lunasolar s.r.o. Ten si v minulosti již patentoval řadu úspěšných technologií v oblasti energetiky, například tepelné čerpadlo využívající biomasu.

Nanomateriál, komerčně nazývaný NANO-LUNA, lze integrovat přímo do fotovoltaických panelů nebo aplikovat na stávající panely prostřednictvím spreje SOLUN BOOSTER. Přestože množství elektřiny vyrobené v noci pomocí nanomateriálu je nižší než ve dne, poskytuje stálý a dostatečný zdroj energie, který pokryje základní potřeby každé domácností. Novinka byla nedávno představena na výstavě AQUTHERM.

Podle zástupců Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) se jedná vskutku o revoluční průlom, který umožní domácnostem co do běžné spotřeby elektřiny dosáhnout téměř 100% nezávislosti.

„Z počátku jsem byl velmi skeptický, ale po měření lunárního panelu jsem přehodnotil svůj názor,“ komentuje vědecké testování doc. Tomáš Matuška, vedoucí oddělení energetických systémů z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB). Novému objevu se věnuje také podcast SolarniMagazin.cz.

Pozor na klamavou reklamu na „zázračné“ materiály a technologie

Přemýšlíte nad tím, zda je nový nanomateriál NANO-LUNA je skutečně tak revoluční, jak se tvrdí?  Přemýšlíte správně, protože nový průlomový „objev“ ve fotovoltaice je smyšlený.

Při fiktivním popisu materiálu NANO-LUNA však byla využita reálná zavádějící či vyloženě lživá tvrzení prodejců, kteří takto propagují různé převratné materiály, například termoizolační folie a folie. Ve skutečnosti jsou však tato tvrzení zavádějící anebo vyloženě lživá.

Klamavá reklama se obyčejně honosí řadou složitých vědeckých termínů jako například reliktní sluneční záření a odvolávají se na existenci skutečných inovativních materiálů a technologií (nanotechnologie), přičemž zneužívají názvy renomovaných vědeckých institucí, jakými jsou například ČVUT, NASA či Evropská kosmická agentura.

K vytvoření zdání pravosti slouží i fiktivní rozhovory a videa nezávislých testů, která mohou bez patřičných znalostí působit velmi přesvědčivě.

Vice o klamavé reklamě pojednává Asociace kosmických technologií www.kosmoasociace.cz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 3 = 3

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty