Fotovoltaika v Evropě

Evropa v roce 2023 lídrem ve výrobě solárních panelů? Žádná utopie, ale projekt TANGO

Evropa v roce 2023 lídrem ve výrobě solárních panelů? Žádná utopie, ale projekt TANGO
Foto: Enel Green Power

Díky projektu TANGO a financování z Evropského inovačního fondu se sicilská továrna 3Sun může stát největším evropským podnikem pro výrobu solárních panelů nové generace. Fotovoltaika v Evropě tak bude zase o něco soběstačnější.

Továrna 3Sun se nachází v sicilské Catanii a v současnosti je jedním z největších závodů na výrobu solárních panelů na starém kontinentu. Jako první v Evropě ve velkém vyrábí bifaciální panely s technologií heterojunction (HJT). Ty dokážou zachytit rozptýlené sluneční světlo také na své zadní straně, takže jsou o poznání účinnější, než tradiční solární články. Uvádí se přibližně o 40 % efektivnější přeměna slunečního záření na elektřinu. Jsou také o něco pevnější a déle vydrží, což z dlouhodobého hlediska snižuje spotřebu surovin.

Projekt TANGO bude realizovat společnost ENEL Green Power, jeden z největších operátorů v sektoru obnovitelné energie na světě. TANGO si klade za cíl rozšířit továrnu 3Sun a přeměnit ji na „GigaFactory“, první evropský průmyslový výrobní závod na vysoce inovativní solární panely. Výrobní kapacita se zvýší 15krát, a to ze současných 200 megawattů (MW) výkonu vyrobených panelů ročně na 3 gigawatty (GW) za rok. 

Co to v praxi znamená? 3 GW panelů dokáže ročně vyrobit kolem 5,5 GWh obnovitelné energie, což stačí na pokrytí roční spotřeby více než dvou milionů italských domácností.

Panely vyrobené během prvních deseti let provozu projektu zabrání uvolnění ekvivalentu 25 milionů tun CO2 v porovnání se získáváním stejného množství energie z fosilních paliv. To je více než 30 % všech emisí skleníkových plynů z veřejné výroby elektřiny a tepla v Itálii.

Aby projekt TANGO snížil výrobní náklady a spotřebu surovin, bude využívat technologie pro opětovné použití materiálu z fotovoltaiky na konci životnosti. A v neposlední řadě budoucí rozšířený provoz vytvoří v regionu do roku 2024 kolem 1000 nových pracovních míst.

Stavba 3Sun GigaFactory již započala a projekt bude uveden do provozu v roce 2023. Potřebná investice se odhaduje na 600 milionů EUR, z toho téměř 118 milionů EUR zajistí evropský Inovativní fond.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

6 comments

 1. „3 GW panelů dokáže ročně vyrobit kolem 5,5 GWh obnovitelné energie“ .. co to je za blábol ..aha tenhle článek napsala ženská

  1. Milý anonymní čtenáři,
   velmi oceňuji Vaši všímavost. Nechápu, jak se při Vašem výjimečném smyslu pro detail mohlo stát, že jste nepostřehl (či nepochopil) rozdíl mezi jednotkami GW a GWh. Dále Vaší ctěné pozornosti uniklo, že nejsem autorkou původního textu, ale jen jeho překladu. Bohužel Vám neumím říct, jestli původní článek psala pro Generální ředitelství pro oblast klimatu při Evropské komisi žena, nebo zda byl autorem muž. V každém případě ale považuji tuto organizaci za relevantní zdroj informací.
   Budu se těšit na Vaše další konstruktivní připomínky.

 2. Proboha co to je za stupidního anonymního hrdinu?
  Podepíše se „Já“ a pak anonymně kritizuje. Navíc je vidět, že tomu nerozumí a ani počítat neumí!
  A tohle má právo volit?
  Paní redaktorka nejen, že opsiovala ze zdroje. Článek je ozdrojovaný, odkud čerpala informace, kde jsou uvedené totožné informace.
  A navíc! To sedí! Pokud se zvedá účinnost panelu z 20-25% na 40% tak ta účinnost celkové výroby sedí!

  Paní redaktorko držte se! Dnešní doba je v tomhle na „*****“… Tohle je bohužel všude…
  A střílet se to prý nesmí 😀 😉

  1. Dobrý den, Romane.
   Děkuji Vám za podporu, velice si toho vážím. Žijeme v době, kdy má každý potřebu vykřičet své názory do světa, ať už jsou jakkoliv zcestné. Rozumné lidé ale přestáli už i horší časy, takže věřím, že to opět zvládneme přežít i bez fyzického násilí na těch méně intelektuálně obdařených.

   Přeju Vám mnoho úspěchů a doufám, že podobné diskuze pod články jen pozvednou Váš čtenářský zážitek na vyšší (a zábavnější) úroveň.

 3. Jinak. Mě se to osobně moc líbí. Pokud to má delší životnost při zachování této vysoké účinnosti, je to super.!
  Doufám, že se to bude prodávat i u nás co nejdříve.

 4. Otazka je za aku cenu. Moze to mat vyssiu efektivnost, ale ked ai za cenu jedneho toho panelu viem kupit dva klasicke, tak co sa mi z toho viac oplati ?
  Samozrejme, ak chcem toho tolko, ze pokryjem celu strechu, tak to zmysel mat bude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

91 − = 85

Partneři