Fotovoltaika v ČR

Chcete fotovoltaickou elektrárnu na klíč? Počkáte si i půl roku. Jednatel montážní firmy vysvětlil, na co se dnes tolik čeká a kde jsou bolavá místa

Chcete fotovoltaickou elektrárnu na klíč? Počkáte si i půl roku. Jednatel montážní firmy vysvětlil, na co se dnes tolik čeká a kde jsou bolavá místa
Foto: Shutterstock

Fotovoltaická elektrárna na klíč je v poslední době velmi žádané zboží. Montážní firmy zabývající se fotovoltaikou rostou jako houby po dešti (a nutno podotknout, že ne každá společnost si zakládá na kvalitě, na což upozornil i pořad Černé ovce). Evropská Unie a vládní organizace fotovoltaiku dotují prostřednictvím dotačních programů více než štědře a cena elektřiny? Roste raketově. Ideální podmínky pro realizační firmy zabývající se fotovoltaikou.

Jak informoval server Seznam Zprávy v březnu letošního roku, na instalaci fotovoltaické elektrárny se čeká i 6 měsíců. Je to ovšem situace spíše u větších instalačních firem (S-Power, E.ON, PRE). Menší společnosti obyčejně zvládají fotovoltaiku pro rodinný dům nainstalovat i v kratších lhůtách. Poptávka je u těchto firem zákonitě menší, i tak ale násobně větší než v minulosti.

Foto: Shutterstock

Jak dlouho se čeká na instalaci solární elektrárny?

Proč to ale tolik vázne? Proč se čeká měsíce nebo třeba i půl roku na dodání fotovoltaické elektrárny, jejíž instalace nejčastěji nepřesáhne ani 3 pracovní dny? Zeptali jsme se jednatele společnosti SEFY Czech Republic s.r.o. Ing. Miroslava Mikeše.

„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků je bohužel problém, který se týká dnes snad každého oboru a fotovoltaika není výjimkou. Sehnat dobrého elektrikáře je v dnešní době složité. I přes to, že nabízíme nadstandardní ohodnocení, máme stále neobsazená místa. Nedostatek kvalitních lidí pak zákonitě prodlužuje termíny, do kdy jsme schopni elektrárny lidem nainstalovat a zprovoznit“, říká Miroslav Mikeš.

„Není to ale jen o lidech. Současná geopolitická situace, která žene ceny elektřiny vzhůru, je voda na mlýn instalačních firem. Řeklo by se, že tento byznys jen pokvete, ale není to tak snadné.“

Nasmlouvané dodávky komponent a materiálů jsou dnes vlivem narušení dodavatelského řetězce opožděny. Světová pandemie vše zbrzdila a bohužel ještě donedávna byly znovu zavedeny lockdowny v určitých částech Číny, což opět světovému obchodu do karet nenahrálo.

„Za naši společnost mohu říct, že jsme od počátku pandemie předzásobili sklady, takže v případě klíčových komponent problém nemáme. V dnešní době se ovšem mění i trasy dopravců, cena pohonných hmot se prodražuje, a tak i doprava je kolikrát i mnohonásobně dražší než v minulosti. Tyto aspekty musíme promítnout i do koncových cen našich sestav. Řada komponent které používáme, je nicméně vyráběna i v ČR, takže zde je situace pro nás snazší.“

Velké firmy hlásí stop stav

Největší instalační firmy mají problémy se včasnými instalacemi větší nežli firmy malé nebo střední. Třeba E.ON nedávno vyhlásil stop stav příjmu nových zakázek. A je to logické. Vždyť objem poptávek po vlastní solární elektrárně násobně překračuje minulá období.

Společnost ČEZ, další z velkých hráčů na trhu, reportoval za rok 2021 dvaapůlnásobný nárůst instalací fotovoltaik oproti roku 2020 a letošní rok se vyvíjí ještě rychlejším tempem než ten minulý.

Kvantita nemůže být v souladu s kvalitou

„S velkým množstvím poptávek roste realizačním firmám chuť uspokojit každého a ideálně co nejdříve. Reálné to ovšem není, tedy chceme-li zachovat kvalitu. Řádně vyškolení pracovníci nerostou na stromech, a proto ani my nemůžeme slíbit dodání a zprovoznění fotovoltaické elektrárny dříve než za 6 týdnů od podepsání smlouvy. Taková je dnes realita. Zatím jsme ovšem nemuseli sáhnout k pozastavení příjmu nových zakázek jako někteří lídři na našem trhu, preferujeme ovšem realizaci tzv. „na doporučení“, u nichž máme zkušenost, že rozhodovací proces zákazníka již proběhl a je si 100% jist, že fotovoltaiku od nás chce. Celá realizace je pro nás v tomto případě daleko snazší, než když nás lidé poptají přes web a spolu s námi třeba dalších 5 až 10 firem a čekají, kde dostanou nejlepší nabídku. Takové zákazníky zcela chápu, ale v dnešní době se raději věnujeme již pevně rozhodnutým klientům, kteří chtějí SEFY.“ Dodává jednatel společnosti SEFY Czech Republic s.r.o.

Fotovoltaika jako jedna z mála cest dokáže reálně uspořit peníze za elektřinu

Růst cen elektřiny je bezprecedentní a naši zemi nečeká lehké období. Spousta lidí hledí do budoucna skepticky a hledá možnosti, jak si snížit cenu za dodávku elektřiny a právě vlastní solární elektrárna je řešení, které dokáže výrazně ušetřit rodinnému rozpočtu. Dříve se udávala průměrná doba návratnosti investice do 10 let, s nynějšími cenami elektřiny je ovšem návratnost ještě rychlejší a investice do fotovoltaické elektrárny o to zajímavější.

Firmy jsou sice nuceny svá řešení zdražovat, stále ještě se ale nejedná o nic závratného, co by mělo potenciálního zákazníka odradit. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné dosáhnout na dotaci ve výši až 200.000 Kč (s různými bonusy ale ještě více), což většinou odpovídá 50 % celkové ceny fotovoltaického systému.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

41 + = 43

Partneři