Fotovoltaika v Evropě

Řecko vybudovalo největší solární park s oboustrannými panely v Evropě. Vyrábí elektřinu pro 75.000 domácností

Řecko vybudovalo největší solární park s oboustrannými panely v Evropě. Vyrábí elektřinu pro 75.000 domácností
Foto: Hellenic Petroleum Group

Řecko se letos v dubnu (2022) dočkalo spuštění nového solárního parku. Jde o největší evropskou sluneční elektrárnu využívající technologii oboustranných solárních panelů. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis při slavnostním uvedení systému do provozu slíbil, že vláda urychlí povolování projektů pro obnovitelné zdroje energie, jak uvádí server Euronews.

Země se snaží nejen snižovat znečištění ovzduší a životního prostředí, ale také se chce oprostit od závislosti na draze dovážených fosilních palivech.

Oboustranné solární panely zajišťují vysoký výkon

Takzvané bifaciální solární panely vyrábějí elektrickou energii jednak díky přímému osvitu přední strany, ale také využívají zadní plochu, na kterou dopadá světlo rozptýlené v prostředí nebo odražené od podloží. Celkový výkon oboustranné fotovoltaiky se tím zvyšuje zhruba o třetinu (i více, záleží totiž na podmínkách instalace). [1]

Nová solární elektrárna u města Kozani na severu Řecka bude díky této technologii dosahovat výkonu 204 MW. Bude tak zásobovat elektřinou 75.000 domácností a znatelně tak zvýší podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu země.

Řecko plní klimatické cíle a podporuje zelenou energii

V roce 2020 se Řecku podařilo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny až na úctyhodných 21,7 %, jak dále uvádí server Euronews. Do roku 2030 chce toto číslo zvýšit až na 35 % a zdvojnásobit instalovaný výkon solárních, vodních a větrných elektráren na 19 GW.

Vzhledem k současné politické situaci a snahám Evropské unie o urychlení přechodu k obnovitelným zdrojům se ale nedá vyloučit i navýšení těchto cílů. Díky takovým krokům se má Evropa zbavit závislosti na ruském plynu nejpozději v roce 2027.

Největší fotovoltaický park má na svědomí ropný gigant

Za financováním i provozem nové solární elektrárny na severu Řecka nestojí nikdo jiný, než firma Hellenic Petroleum. Jde o jednu z největších ropných společností na Balkáně, která však jasně deklarovala úmysl podílet se na přechodu od fosilních paliv k zelené energii.

Potřebné kroky se chystá udělat i řecká vláda, aby usnadnila investorům budování nejen solárních parků, ale i rozsáhlých větrných farem na pobřeží.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 5

Partneři