Obnovitelné zdroje

Fotovoltaika na vlastní dům bude dražší. Velké větrné projekty rovněž podraží. Energetická drahota bude pokračovat

Fotovoltaika na vlastní dům bude dražší. Velké větrné projekty rovněž podraží. Energetická drahota bude pokračovat
Foto: Shutterstock

Inflace ovlivňuje ceny všech věcí okolo nás a obnovitelné zdroje rozhodně nejsou výjimkou. Kvůli problémům s dodavatelskými řetězci se výrazně zvedly ceny technologií pro získávají solární a větrné energie i akumulátorů, v kterých se ukládá. Oproti minulému roku až o 14 %. 

Výsledky průzkumu analytické společnosti BloombergNEF (BNEF) ukazují markantní vliv inflace na sektor obnovitelných zdrojů.

Přestože ceny obnovitelných zdrojů vzrostly, stále je tato cesta mnohem výhodnější než fosilní paliva, jejichž cena roste výrazně rychleji. Nově vybudované větrné a solární projekty na pevnině jsou totiž nyní o 40 % levnější než referenční hodnoty BNEF pro nové uhelné a plynové elektrárny.

Dodavatelské řetězce jsou totiž oslabeny mnoha faktory, mezi kterými je i válka na Ukrajině, různé problémy v dodávkách, komplikované mezinárodní vztahy s Ruskem a v neposlední řadě nedostatek zaměstnanců ve firmách. 

Kvůli kolísání cen však nejvíc utrpěl do teď vzrůstající sektor akumulátorových úložišť, kde cena podle BNEF oproti první polovině roku 2021 stoupla o 8.4 %

Uhličitan lithný, který je klíčovou složkou baterií, totiž stojí o 379 % víc než v minulém roce. 

Podle Evropské centrální banky se však inflace jen tak nezbavíme – přechod na udržitelnější zdroje energie ji totiž může prohloubit. Přesto však obnovitelné zdroje stále zůstávají dlouhodobě nejlevnějším zdrojem energie, který trh nabízí.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 77 = 84

Partneři