Agrovoltaika nebo také agrivoltaika, znamená využívání půdy jak pro solární energii, tak pro zemědělství. Tento moderní trend je nejenom ve Francii na velkém vzestupu. S fotovoltaickými panely farmáři nejenže zastiňují půdu, zároveň také vyrábějí levnou zelenou elektřinu.
V říjnu 2022 pak byl v severovýchodní části Francie v regionu Haute-Saône spuštěn rozsáhlý experiment solární energetické společnosti TSE, který si klade za cíl zjistit, zdali lze takto vyrábět elektřinu opravdu ve velkém, aniž by to bránilo pěstování obilovin ve velkém rozsahu. Firma TSE rozmístila rovnou 5 500 solárních panelů na farmy v tomto regionu.
Jde dokonce o vůbec nejrozsáhlejší experiment tohoto druhu ve Francii – předchozí pokusy experimentovat s agrovoltaikou probíhaly prostřednictvím menších projektů, jak uvádí server Euro News.
Co si od agrovoltaiky slibují francouzští zemědělci a energetici?
Pokud se ukáže, že využívání solárních panelů může skutečně pomoci zajistit vhodné podmínky jak pro výrobu energie, tak pro samotné pěstování plodin, půjde vskutku o revoluci nejenom pro zemědělství, ale i pro obnovitelnou energetiku.
Hlavním cílem agrovoltaiky ve Francii je každopádně uspokojení potřeb Francie v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, a to aniž by při tom muselo docházet k zabírání zemědělské půdy.
Zkrátka fotovoltaika umístěná nad plodinami je elegantní řešení, které umožní neplýtvat půdou, ale přitom zajistit dostatek energie pro chod farmy. Vedoucí agronomického výzkumu a vývoje v TSE Xavier Guillot dále v rozhovoru pro Euro News vysvětluje, že cílem je umožnit zemědělcům produkovat potraviny a zároveň poskytovat stín, který chrání plodiny před klimatickými změnami jako jsou sucha a velmi horké počasí, jehož jsme byli svědky letos v létě.
Kolik energie dokáží tyto solární panely vyrobit?
TSE, jenž je jedním z hlavních výrobců solární energie ve Francii, prohlašuje, že solární panely v jeho experimentu dokáží ve špičce vyprodukovat až 2,5 MWh energie. Zatím nicméně nedošlo k propojení s distribuční síti – to je naplánováno až na začátek prosince, kdy by mělo být jasnější, zdali celý projekt splňuje předpokládané cíle a zda vše funguje bez problémů.
Za zmínku stojí i vysoká adaptabilita těchto panelů. díky důmyslné konstrukcí jsou totiž schopny sledovat dráhu slunce a mohou se tak samy natáčet tak, aby vždy zajistily výrobu maxima energie. Horizontálním posunem mohou také omezit poškození půdy v důsledku krupobití nebo zajistit ochlazení půdy až o několik stupňů Celsia, je-li to žádoucí.
Dobrý projekt pro čerpání dotací
A zavlažovat se to bude muset uměle..
Proč? Viděl jste tu instalaci na obrázku?
Nechápu proč by se mělo zavlažovat uměle. Četl jste článek? Panely jsou naklápěcí, tudíž když bude nesnesitelné horko, či kroupy panely se postaví proti a ochrání přírodu, pokud bude pršet panely se plochou sklopí na bok a bude pršet na pole. Mě to přijde jako poměrně elegantní řešení.
Takže další akcelerátor oteplování. Tleskám.
Panely teplo pohlcují, tudíž spíš akcelerátor ochlazování…
zaujimalo by ma aka bola uroda v porovnani s vedlajsimi poliami..