Fotovoltaika

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem? Velká studie napříč Evropou prokázala obrovské úspory domácností

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem? Velká studie napříč Evropou prokázala obrovské úspory domácností
Foto: Shutterstock

Až trojnásobné úspory odhaluje studie zkoumající symbiotický efekt tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Studie zkoumala v roce 2022 domácnosti v Německu, Španělsku a Itálii a došla k zajímavým závěrům. Účty za energie byly u zkoumaných domácností při používání fotovoltaiky s tepelným čerpadlem o 62 až 84 % nižší.

Závěry studie hovoří jasně. Využívat fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem se vyplácí

„Instalace solárních fotovoltaických panelů velmi efektivně doplňují tepelná čerpadla a společně tak dochází k pokrytí významné části energetických potřeb domácnosti. Úspory pro obě technologie společně jsou pak vyšší než pro každou jednotlivou technologii,“ uvádí zpráva.

Průmyslový svaz modeloval tři scénáře pro středně velké domácnosti v Německu, Španělsku a Itálii během energetické krize v roce 2022.

  1. Scénář – pouze FVE
  2. Scénář – pouze tepelné čerpadlo
  3. Scénář – tepelné čerpadlo + fotovoltaika, včetně akumulace energie do bojleru

Úspory byly porovnávány s cenou, kterou by průměrná domácnost platila za získání veškeré elektřiny z rozvodné sítě a používání plynového kotle na vytápění.

Instalované fotovoltaické systémy ze studie měly výkon 8 kW v Německu a 7 kW ve Španělsku a v Itálii. Tepelná čerpadla typu vzduch-voda byla s výkonem 7 kW, 3 kW a 4 kW. V Německu byla kapacita akumulační nádrže 800 litrů a ve Španělsku a Itálii 400 litrů.

Výsledky ukazují, že italské domácnosti dosáhly největších úspor díky kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Průměrné úspory dosahovaly výše 3 766 EUR, což je částka blížící se 100 000 Kč. Dle studie mělo velký význam na takto velké úspory v Itálii právě poměrně vysoká cena za elektřinu. Za Itálií se usadilo Německo s průměrnými úsporami ve výši 3 614 EUR (odpovídá téměř 92 000 Kč) a Španělské domácnosti dosahovaly během roku úspor ve výši 2 831 EUR (téměř 72 000 Kč).

Foto: studie SOLARPOWER EUROPE

„Snížené úspory ve Španělsku odrážejí opatření přijatá na španělském trhu ke snížení cen elektřiny na velkoobchodních trzích,“ uvádí dále studie SolarPower Europe.

Tip: Zjistěte, jak velké jsou dotace na fotovoltaiku s tepelným čerpadlem v Česku.

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla se vyplácí nejvíce

Kombinace obou technologií snížila účet za energie o 62 % v Německu, o 83 % v Itálii a o 84 % ve Španělsku ve srovnání se scénářem, kdy domácnosti získávaly veškerou elektřinu z rozvodné sítě a používaly plynový kotel na vytápění.

Ve druhém scénáři, kdy domácnosti využívaly jen tepelné čerpadlo, dosáhly úspory v Německu 1 884 EUR (téměř 50 000 Kč), ve Španělsku 958 EUR (necelých 25 000 Kč) a v Itálii 506 EUR (13 000 Kč).

V 1. scénáři, kdy se na energetice celé domácnosti podílela jen fotovoltaická elektrárna, dosáhly úspory domácnosti v Itálii výše 2 935 EUR (75 000 Kč), ve Španělsku 1 352 EUR (35 000 Kč) a Německu 1 263 EUR (32 000 Kč).

Studie také ukazuje, že solární fotovoltaické panely a tepelná čerpadla spolupracují efektivně po celý rok, pokud je nainstalována také akumulační nádrž. V Německu může solární energie pokrýt 36 % celkového množství elektřiny požadované tepelným čerpadlem v chladném roce s nízkým výkonem, jak tvrdí citovaná studie.

A my dodáváme, že podmínky v Německu jsou velmi srovnatelné s těmi, které máme v Česku.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 5 = 1

Partneři