Energetika

IEEFA radí ČEZu zapomenout na jádro a soustředit se na fotovoltaiku

IEEFA radí ČEZu zapomenout na jádro a soustředit se na fotovoltaiku
Úvodní foto: Shutterstock

Dekarbonizace se stává tématem číslo jedna v celé Evropě. Ani Česká republika není výjimkou. Zapojit se musí i energetický gigant ČEZ.

ČEZ má ambiciózní plány na dekarbonizaci

ČEZ, který je dnes největší českou energetickou společností, má do budoucna poměrně ambiciózní plány. K přeměně výrobního portfolia na nízkoemisní by mělo dojít už do roku 2030. Emise by se do této doby měly snížit o plných 55 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2030 už by tak ČEZ měl z uhlí vyrábět pouze 12,5 % své elektřiny.

K útlumu výroby elektřiny z uhlí dochází postupně už od roku 2016. Ke snížení emisní intenzity CO2 došlo ve sledovaném období mezi lety 2016 a 2020 o plných 25 %.

Počítá se i s budováním obnovitelných zdrojů o kapacitě 6 GW. Uhlíkově neutrální by se měla společnost stát v roce 2050. Jak ČEZ konstatuje, snaha o uhlíkovou neutralitu je nutná například i proto, že už i většina bank a pojišťoven napříč EU, ale také v ČR, podmiňuje vlastní služby právě zastavením využívání uhlí a uhlíkovou neutralitou.

V portfoliu uhlíkově neutrálním a zároveň stabilním mají zůstat i jaderné elektrárny. A nejen to, počítá se i s další výstavbou. Nová jaderná elektrárna je v plánu do roku 2037.

Co se týče dalších investic,hovoří se zejména o nutnosti budovat chytré sítě, tzv. smart grids. Rovněž se bude investovat do produktů, které domácnostem umožní dosahovat energetických úspor a snižovat emise, jak konstatoval místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Svou strategii český energetický gigant nazval VIZE 2030. ČEZ si jejím prostřednictvím klade ambice stát se lídrem v oblasti udržitelného rozvoje, jak přímo uvádí.

IEEFA nad plány energetického giganta pochybuje

Pochybnosti nad tímto záměrem však ve své správě vyjádřil Institut pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA).

Hlavní problém podle této zprávy tkví v tom, že jaderné elektrárny celosvětově mívají se svou realizací zpoždění. Zároveň IEEFA upozornila na to, že ČEZ má v současnosti na domácím trhu s obnovitelnými zdroji pouze nepatrný podíl. Avizované budování jaderné elektrárny v takovémto časovém rámci tak nemusí být reálné.

IEEFA poukazuje též na to, že ČEZ za sebou má prakticky deset let nečinnosti a je tak v této oblasti značně pozadu.

Finanční rizika dekarbonizačního plánu tak převažují nad jeho přínosem pro ČEZ i obyvatele ČR, poznamenala Mihaela Grubišić Šeba, analytička IEEFA Europe pro oblast financí v energetice, která je současně hlavní autorkou zprávy.

Podle IEEFA cesta z energetické zaostalosti existuje

Ze zjištění IEEFA vyplynulo proto primárně doporučení investovat do velkých fotovoltaických systémů, což by bylo rovněž výhodnější z hlediska nákladovosti.

Okamžité a kontinuální investice společnosti do solární energie by zvýšily tolik potřebnou kapacitu obnovitelných zdrojů. A to by podle IEEFA bylo skutečným řešením, jak ČEZ změnit ze společnosti, která značnou měrou v moderně chápané energetice zaostává, v tuzemskou špičku v oblasti obnovitelných zdrojů.

Zamýšlené budování nové jaderné elektrárny naopak podle IEEFA může vést ke snížení úvěrového ratingu ČEZ, nejen vzhledem k pravděpodobnosti zpoždění výstavby, ale i kvůli potenciálnímu překročení nákladů.

Zvýšené investice do fotovoltaiky by podle IEEFA neohrozily energetickou bezpečnost České republiky, protože je dostupná energie ze stávajících jaderných elektráren, zatím nevyužitý potenciál vodních elektráren a v úvahu je potřeba i vzít vývoj technologie akumulace energie do baterií.

Autor: D. Holanová.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

1 comment

  1. dou fám,že vlády evropských států se nebudou řídit těmito bludy.Moje zkušenost s fotovoltaikou je sice velmi dobrá,ale nemohu se na ní spolehnout když nesvítí sluníčko.Mám 30 KW na střeše,takže když svítí,firma nepotřebuje skoro žádnou elekrickou energii.Když nesvítí,je to katastrofa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 2 = 1

Partneři