Obnovitelné zdroje

Fotovoltaika je dle Eurostatu nejrychleji rostoucím zdrojem pro výrobu elektřiny

Fotovoltaika je dle Eurostatu nejrychleji rostoucím zdrojem pro výrobu elektřiny
Foto: Shutterstock

Podle nejnovějších údajů, které zveřejnil Eurostat, se obnovitelné zdroje včetně vodní energie v roce 2020 podílely na hrubé spotřebě elektřiny v Evropě 37 %, zatímco o rok dříve to bylo pouze 34 %. Jak si vedou jednotlivé státy?

Využití obnovitelné energie v Evropě je stále častější

Nejnovější přehled evropského trhu s obnovitelnými zdroji energie v roce 2020, který zveřejnil Eurostat, statistický úřad Evropské unie, odhalil, že Norsko a Island dokonce vyrobily více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než kolik se v jejich národních ekonomikách spotřebovalo.

Oba severoevropské státy jsou zcela unikátní, neboť dokázaly docílit toho, že více než 100 % jejich hrubé spotřeby elektřiny připadá na tu, která pochází z obnovitelných zdrojů energie.

Značný podíl na tomto úspěchu členů Evropského sdružení volného obchodu (European Free Trade Association), které umožňuje přístup na jednotný trh EU, přitom měly vodní elektrárny.

Podíl čisté energie narůstá, ale ne všude

Z údajů, které vypracoval Eurostat, zároveň vyplývá, že solární energie se v roce 2020 podílela na hrubé spotřebě elektřiny v Evropě hned 14 %. A to v rámci celkového 34% podílu obnovitelných zdrojů na celém kontinentu.

Eurostat dále uvedl, že solární energie je díky tomu již nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem energie na trhu. Nejvíce však k využívání obnovitelných zdrojů přispěla větrná energie s 36% podílem na pomyslném statistickém koláči.

Podobně vysokým procentem využití čisté energie jako na severu se mohou pyšnit i jinde v Evropě. Ekologicky k energii přistupují i v Rakousku, kde z tohoto zdroje čerpali 78 % své spotřeby. Dobře na tom jsou také ve ve Švédsku (75 % obnovitelných zdrojů), Dánsku (65 %), Portugalsku (58 %) a Chorvatsku a Lotyšsku (shodně po 53 %).

Na opačném konci žebříčku ocitly některé jihoevropské státy. Čistá elektřina se v roce 2020 podílela na spotřebě Malty pouze 10 %, Kypr zaznamenal společně s Maďarskem po 12 %. Lucembursko využívalo pouze 14 % čisté energie. Podobná čísla vykázala i Česká republika, která dosáhla jen 15 %.

Autor: D. Holanová.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 5 =

Partneři