Zatímco z komínů v nizozemské tepelné elektrárně Amer se stále kouří, souběžně probíhá její postupná přeměna směrem k využití obnovitelných zdrojů energie. Projekt má na svědomí dceřiná společnost německého energetického gigantu RWE (konkrétně RWE Renewables). Svůj první plovoucí fotovoltaický systém nainstalovala firma na hladině jezera, které původně sloužilo jako zdroj chladící vody pro elektrárnu. Tím však celková koncepce proměny tohoto místa nekončí.
Fotovoltaika na střeše, na zemi i na vodě
Solární panely jsou již delší dobu instalované na střeše tepelné elektrárny, a to v podobě menšího systému s výkonem 550 kW. Další dvě sluneční elektrárny na místě mají tradiční pozemní konstrukci a dodávají kombinovaný výkon 2,36 MW.
Nejnovějším solárním přírůstkem v areálu Amer v nizozemském Geertruidenbergu je pak letos dokončená plovoucí soustava na jezeře, která bude vyrábět elektřinu s úctyhodným výkonem 6,1 MW.
„Jsme připraveni vyvíjet a implementovat inovativní řešení pro další pokrok ve využívání obnovitelné energie. Náš plovoucí fotovoltaický projekt Amer je pro RWE první svého druhu,“ představuje novou solární elektrárnu Katja Wünschel, výkonná ředitelka sektoru Onshore Wind and Solar Europe & Australia ve společnosti RWE Renewables. „Do našeho portfolia přidává Amer novou, perspektivní technologii. Realizace a provoz tohoto projektu prohlubuje naše znalosti o technických možnostech plovoucích solárních elektráren, například z hlediska škálovatelnosti a energetického výnosu,“ pokračuje.
13 400 solárních panelů ukotvených na jezeře
Koncept použití solárních modulů, instalovaných na jezeře v bezprostřední blízkosti uhelné elektrárny Amer, představila RWE v březnu loňského roku (2021). Jezero se jako zdroj chladící vody již několik desetiletí nevyužívá a zároveň není nijak propojeno s blízkou stejnojmennou řekou, takže jeho hladina je poměrně stabilní a tedy ideální pro plovoucí fotovoltaiku.
Realizace proběhla nezvykle rychle. Na plovácích je instalováno celkem 13 400 solárních panelů o celkovém výkonu 6,1 MW, zmíněném výše. Proti unášení větrem po hladině jezera jsou plovoucí solární články chráněny ukotvením k 52 betonovým blokům na dně jezera, z nichž každý váží 4,6 tuny. O přivedení vyrobené elektřiny na břeh, do elektrárny Amer a následně do rozvodné sítě se stará 25 kilometrů kabelů.
Konvenční se stává obnovitelným
“Projekt Amer je ukázkou toho, jak může RWE transformovat konvenční elektrárny na zařízení pro obnovitelné zdroje energie a zároveň podporovat inovativní řešení pro udržitelný energetický systém,” dodává Roger Miesen, generální ředitel RWE Generation a vedoucí společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
„Nizozemsko je jedním ze strategických klíčových trhů RWE a my budeme i nadále přispívat k energetické transformaci v této zemi prostřednictvím rozšiřování obnovitelných zdrojů a energetické kapacity bez CO2,“ zdůrazňuje.
I samotná původně uhelná elektrárna s výkonem 600 MW elektřiny a 350 MW tepla se v průběhu minulých let dočkala významných změn, díky nimž se v ní dnes spaluje 80 % obnovitelné biomasy a jen 20 % uhlí.
Super, už zbývá nahradit jen 590,99 MW instalovaného výkonu elektrárny a nahradit už jen 350MW tepla. Tu „obnovitelnou“ štěpku asi taky někde v Holandsku v přístavu na lodi z Brazílie najdou a je hotovo :-).
Jen jsem smutný, že v noci se náhrada instalovaného výkonu elektrárny moc nezměnila :-(, ale to se určitě vyřeší během pár let…
Takže máme suma sumárum cca 9,1 MW instalovaného výkonu v obnovitelných solárních zdrojích oproti 600 MW původního výkonu tepelné elektrárny. Přibližně 1,5 %, a to navíc za ideálních podmínek – když optimálně svítí slunce. Skoro bych řekl, že nám RWE Renewables v Nizozemsku spíš dokonale demonstrovala, jak nepatrné jsou prozatím možnosti solárních panelů jako možná náhrada fosilních zdrojů.
Určitě bychom se neměli bránit rozšiřování všech dostupných a ekonomicky racionálních forem obnovitelných zdrojů, ale při současné úrovni technologií v současnosti nelze o náhradě fosilních zdrojů energie uvažovat. Za mne tedy správný krok, byť jen pověstný slepičí.
Na triumf obnovitelných zdrojů, jak píše nadpis článku, to prozatím rozhodně nevypadá. Leda snad, že to autorka myslela jako ironii.
-kvalitní ,typicky západní, potěmkinova vesnice
-plus autorka zapomněla dodat že Nizozemci dovážejí dřevo do těchto „super-ekologických elektráren spalujících biomasu“ z amazonského deštného pralesa , a to ještě loďmi poháněnými mazutem