Fotovoltaika ve světě

Japonci jsou zase o krok napřed! Vyvinuli zbrusu nové flexibilní panely s neobyčejnými vlastnostmi

Japonci jsou zase o krok napřed! Vyvinuli zbrusu nové flexibilní panely s neobyčejnými vlastnostmi
Foto: National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST)

Svět vědy a techniky se neustále posouvá. Žijeme ve vzrušující době, která přeje inovacím a segment fotovoltaiky není výjimkou. Nové ultralehké flexibilní panely z dílny japonských vývojářů mají oproti běžným panelům řadu výhod. Například v případě střech, které by měly problémy s extra zatížením způsobeným montáží klasických fotovoltaických panelů, jsou tyto panely skvělou alternativou. A to není vše!

Nová technologie může zajistit i pokles ceny

Flexibilní fotovoltaické panely kryté PET folií namísto skla (jak je tomu u klasických fotovoltaických panelů) nabízejí dle slov autorů řadu pozitiv:

„Naše výzkumy ukazují, že solární moduly s krystalickým křemíkem a krytem z PET fólie jsou velmi spolehlivé při vysokých teplotách a vysoké vlhkosti,“ řekl autor výzkumu, Tomihisa Tachibana, v rozhovoru pro PV-Magazin.com. „I přes to, že jsme ještě neprovedli přesnou kalkulaci nákladů na zavedení této technologie do komerční praxe, očekáváme, že snížení hmotnosti povede pravděpodobně ke snížení nákladů jak na přepravu, tak i na samotnou instalaci.“

V článku „Vývoj lehkých a flexibilních krystalických křemíkových solárních modulů s krytem z PET fólie s vysokou spolehlivostí za vysokých teplot a vlhkých podmínek„, publikovaném ve vědeckém časopise Solar Energy Materials and Solar Cells, japonská skupina vědců vysvětlila, že PET fólie představují životaschopnou alternativu krytům ze skla díky své vynikající elektrické izolaci a optické průchodnosti.

Lepší tepelné vlastnosti i lepší odolnost

Vědecký tým výzkumníků porovnal tepelné vlastnosti nového typu modulu s referenčním panelem s předním krytem o tloušťce 3,2 mm z použitého skla a zjistil, že první zmíněný projevil větší teplotní stálost než ten vyrobený ze skla.

Bylo také zjištěno, že modul založený na PET má hodnotu proudu nižší o 10 %, protože PET fólie, na rozdíl od skla, má strukturu s antireflexním účinkem. Hodnoty napětí a faktoru vyplnění byly zjištěny jako přibližně stejné jako u referenčního skleněného modulu. „Absence skleněného krytu také dodává vyrobeným modulům flexibilitu, a nebyly pozorovány žádné trhliny ani jiné vady poté, co byly moduly umístěny na měřicí pódium s poloměrem zakřivení 200 mm a následně odstraněny,“ dále vysvětlili.

Vědci zdůraznili, že moduly s krytem z PET fólie mají také výhodu snížené hmotnosti, přibližně „čtvrtinu na velikost článku“, což je dělá ideálními pro instalaci na místech s omezenými možnostmi zatížení.

Také testovali moduly v sérii testů vysoké teploty a vlhkosti (DH) při 85 °C a při relativní vlhkosti 85 % a zjistili, že panel založený na skle ukazoval degradaci faktoru vyplnění a hodnot proudu po 3000 hodinách kvůli korozi stříbrných (Ag) předních elektrod. „Naopak lehké moduly (PET/zadní fólie nebo PET/PET) ukázaly pouze mírně snížené elektrické vlastnosti I-V, s přibližně 10% degradací oproti původní hodnotě po 6000 hodinách DH testování,“ uvedli.

Výzkumná skupina věří, že moduly balené v PET s jejich schopností absorbovat nárazy mohou urychlit nasazení solárních zařízení na místech s omezením hmotnosti, jako jsou střechy továren či zemědělských staveb.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

1 comment

  1. 10% pokles za 250 DNÍ??? TO SI DĚLÁTE PRDEL?
    Já vím že PET střešní krytiny mají očekávanou životnost kolem 10let, a že průhlednost ztrácí dávno před tím, ale pokles 10% za 3/4 roku je víc než jsem čekal. Navíc jsou mnohem dražší než skleněné panely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 3 =

Partneři