Fotovoltaika ve světě

Britové se chystají do roku 2035 umístit gigantickou fotovoltaickou elektrárnu na oběžnou dráhu! Energii budou posílat podobně, jako mobilní signál

Britové se chystají do roku 2035 umístit gigantickou fotovoltaickou elektrárnu na oběžnou dráhu! Energii budou posílat podobně, jako mobilní signál
Ilustrační foto: Openverse

Technologická společnost Space Solar se sídlem v Oxfordshire ve Spojeném království říká, že tento projekt by mohl v budoucnu přispět k zásobování Británie obnovitelnou energií ze slunce za velmi dostupné ceny.

Dva kilometry dlouhá farma solárních panelů by posílala energii do přijímačů na Zemi téměř stejným způsobem jako signály mobilních telefonů. Společnost tvrdí, že solární vesmírná technologie by produkovala více obnovitelné energie než pozemské ekvivalenty.

Na jakém principu by měla fungovat vesmírná farma?

Solární vesmírná farma se skládá z obřích solárních panelů obíhajících nad zemí. Vynálezci se obrátili k nebi jako ke slibnému zdroji čisté energie kvůli značné intenzitě slunečního záření, které lze z vesmíru získat.

Ve vesmíru jsou sluneční paprsky asi desetkrát silnější než na Zemi a lze je zachycovat 24 hodin denně, nikoli jen během denního světla.

Loni v říjnu Evropská vesmírná agentura (ESA) představila svůj plán na zprovoznění solární farmy, která by se vznášela 36 000 km nad Zemí.

„Takový projekt by zajistil, že se Evropa stane klíčovým hráčem – a potenciálně lídrem – v mezinárodním „závodě“ o škálovatelná řešení čisté energie pro zmírnění změn klimatu,“ uvedla ESA v prohlášení.

Foto: Space Solar

Solární vesmírná farma by mohla být v provozu do roku 2035

Technologická společnost Space Solar říká, že inovace v oblasti znovupoužitelných startů do vesmíru nyní učinily její plovoucí solární farmu „ekonomicky životaschopnou“.

Tato technologie by se mohla stát životně důležitým zdrojem energie pro Spojené království. Pro porovnání tento projekt by využíval polovinu současné rozlohy pozemních solárních farem v UK a jednu desetinu plochy pobřežních větrných farem, přičemž produkovat dokáže dokonce 13krát více energie.

„Kosmická solární energie je už dlouho považována za konečný čistý zdroj energie,“ řekl britské zpravodajské síti BBC Sam Alden ze společnosti Space Solar.

Cílem společnosti je „zajistit 20 procent energie pro celou Zemi s pomocí 600 satelitů“.

Vláda Spojeného království vyčlenila 6 milionů GBP (171 milionů Korun) na projekty kosmického solárního výzkumu v Británii a dalších 5 milionů GBP (142 milionů Korun) na mezinárodní projekt nazvaný CASSIOPeiA studující solární energii ve vesmíru.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 1 =

Partneři