Fotovoltaika

Lidl nabízí solární panely na balkon. Co dokáží a kolik stojí?

Lidl nabízí solární panely na balkon. Co dokáží a kolik stojí?
Foto: Unsplash

Německý obchodní řetězec Lidl přichází s novou nabídkou pro své zákazníky – s fotovoltaickými komplety určenými na terasy. Jejich výhodou je to, že si je i sami zákazníci dokáží zapojit a zprovoznit. Jedná se tedy o další krok, který by mohl pomoci s popularizací solárních systémů. A to i díky atraktivní cenovce, neboť základní verze fotovoltaického panelu Parkside je dostupná za přibližně pět tisíc korun.

Díky nižšímu výkonu těchto solárních zařízení a novele energetického a stavebního zákona, jež vešla v platnost na začátku letošního roku, nebude potřeba tyto solární panely hlásit stavebnímu úřadu ani pro ně mít licenci. Tato balkónová fotovoltaická elektrárna se konkrétně nabízí v základním provedení o výkonu 150 wattů, přičemž Lidl zákazníkům umožňuje navýšit její výkon až na 600 wattů. Dostupná bude jak v kamenných prodejnách, tak i na e-shopu.

Řešení zatím pouze pro německý trh

Kromě běžných potravin, oblečení a nástrojů pro kutily si tak zákazníci mohou v Lidlu zakoupit i osobní balkonovou fotovoltaickou elektrárnu, jež je prodávána pod značkou Parkside. Kromě samotného solárního panelu je součástí balení také chytrý střídač, který lze propojit s mobilní aplikací a sledovat aktuální výrobu energie prostřednictvím aplikace Lidl Home. Má to však jeden háček – tento fotovoltaický set je momentálně k dispozici pouze v Německu, kde jsou balkonové fotovoltaické elektrárny daleko běžnější.

Potěšující je rovněž i to, že na solární modul je nabízena desetiletá záruka. Krom terasy může být tento fotovoltaický set efektivně využit i na obytné vozidlo či víkendovou chatu. 

Jedná se o plnohodnotnou fotovoltaiku, nebo spíše marketingový tah?

150 wattů nabízeného výkonu je dobrý základ, ale samo o sobě není pro běžné fungování příliš dostačujícím. Pakliže tedy budete chtít využít tyto panely k delšímu provozu a k napájení běžných domácích zařízení, tak je nejlepší propojit 4 sady do série, čímž dosáhnete výkonu 600 W. To už je dostatečné pokrytí pro běžné domácí spotřebiče. Celý tento set tedy vyjde na přibližně 20 tisíc korun.

Pokud vás tyto panely zaujaly a chcete je mít doma, tak je potřeba ještě dodat, že instalace probíhá na vlastní riziko. V naší zemi totiž neexistuje legislativní možnost instalovat panely mimo střechy a dělat to vlastními silami. Můžete si je připevnit třeba na balkon a vyrábět si vlastní energii.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

5 comments

  1. “ instalace probíhá na vlastní riziko. V naší zemi totiž neexistuje legislativní možnost instalovat panely mimo střechy a dělat to vlastními silami. Můžete si je připevnit třeba na balkon a vyrábět si vlastní energii.“
    Balkón patří do společných prostor, takže si tam nelze montovat cokoliv. A jelikož v případě solárů hrozí riziko vzniku požáru, pochybuji, že by to vlastník či SVJ jen tak nachali vlastníky si montovat na balkóny soláry.

    1. Souhlas, na vnější obal /fasádu si v paneláku nemůžete dávat co chcete. U nás je zakázáno po zateplení cokoliv privrtavat do panelu, takže např. paraboly jsou uchycení pouze za zábradlí.

  2. V článku hlavně není zmíněno, jak je výstup ze střídače napojený na bytový rozvod. Nebonto je celé ostrovní systém ? A co akumulártor ?

    1. Baterie není potřeba, FVE panely jsou zapojeny do tzv. mikroinvertoru a ten následně přímo do sítě. Tzn. slunce svítí, FVE vyrábí např. 500W, doma aktuálně spotřeba 1000W, tak ze sítě jde pouze rozdíl mezi výrobou a spotřebou, což je v tomto případě 500W, ideální stav. Problém bohužel nastává, když FVE vyrábí 500W a spotřeba doma je pouze 200W, tak vznikají tzv. přetoky do sítě, v tomto případě 300W (pod pokutou myslím +-1700 Kč za dodanou 1kW), což je bez povolení distributora zakázáno, dle zákona musí být galvanicky odděleno (ostrovní systém). V SRN je povoleno max. 600W na byt nebo dům (jedny hodiny), stačí pouze oznámí na příslušných úřad jedním papírem. Mikroinvertor funguje pouze za předpokladu, že je připojen do sítě, která je pod napětím, tzn. pokud ČEZ např. vypne z důvodu opravy na vedení, FVE nic nevyrábí a Mikroinvertor se vypíná, nic nejde do sítě, ochrana, že nikdo nedostane ránu, která by přišla z FVE.

  3. Za 20 tis je to ekonomicka blbost. Dale pokud v byte nebude zadny odber pujde mi pretok pres elektromer ven ? Pojedu na stary typ mereni , ok , jen ze nektere typy elektromeru tuto produkci nacitaji ke spotrebe, tak do toho..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

72 − = 70

Partneři