Energetika

Německo: Lidé nejsou spokojeni s krizovým managementem současné vlády

Německo: Lidé nejsou spokojeni s krizovým managementem současné vlády
Foto: Shutterstock

Lidé v Německu čím dál více pociťují tíseň a obavy tváří v tvář raketově rostoucím cenám elektřiny, paliva a potravin. Se stoupající inflací narůstá mezi občany strach a zároveň i nespokojenost s vládou. 

Obrovské zdražení zaznamenal sektor dopravy. V červnu, červenci a srpnu stát snížil dopravcům takzvanou energetickou daň a měsíční jízdné v regionální dopravě bylo stanoveno na 9 EUR. Nyní však toto opatření skončilo a ve spojení s rostoucí cenou pohonných hmot se promítá ve skokovém zdražení jízdného.

Stále více lidí také dostává od svých dodavatelů elektřiny a plynu oznámení o zvýšení cen, a náklady na živobytí se pomalu stávají neúnosnými. Občané chtějí vědět, zda a jak jim současná vláda pomůže. Byl ohlášen již třetí balíček podpůrných opatření, který má ulevit domácnostem od zvyšujících se nákladů a zároveň dosáhnout energetických úspor.

Němci mají velmi konkrétní očekávání. Ukazuje to nejnovější průzkum ARD Deutschlandtrend, do kterého se online nebo telefonicky zapojilo 1324 hlasujících mezi 29. a 31. srpnem 2022.

  • Pouhých 22 % respondentů by souhlasilo s omezením podpory jen na nízkopříjmové domácnosti.
  • Více než polovina (54 %) lidí vnímá existenční tíseň i na úrovni ekonomické střední třídy, což v Německu odpovídá měsíčnímu příjmu ve výši 3500 EUR před zdaněním a odečtením pojištění.
  • Necelá pětina (19 %) by pak ráda viděla podporu všech domácností plošně a bez ohledu na jejich příjmy.

Bohužel pozvolna klesá i podpora ekonomických sankcí vůči Rusku. Bezprostředně po invazi ruských sil na Ukrajinu se pro sankce vyjadřovaly více než dvě třetiny německých občanů. V současné situaci se navzdory nepříznivým vlivům na ceny energií vyjádřilo pro udržení sankcí 57 % občanů v západní části Německa a pouhých 39 % na východě státu.

Zhoršuje se i názor občanů na vládní řešení současné situace. Pouze 31 % dotazovaných uvedlo, že jsou spokojeni s postupem vlády v otázkách energetické krize, což je na německé poměry velmi málo. Projevují se také trhliny v současné vládní koalici, přičemž popularita kancléře Olafa Sholze je na historickém minimu.

Ve srovnání s volbami, které proběhly před rokem, by dnes bylo složení německého kabinetu velmi odlišné. Hlavně ekologičtí Zelení se úspěšně zviditelnili. Jsou považováni za důvěryhodné a kompetentní, pokud jde o politiku v oblasti klimatu a životního prostředí, ale také zvýšili svůj profil ve všech ostatních oblastech, zejména pak v politice zahraniční. Rovněž dokázali zabodovat v nové otázce bezpečných dodávek energie, která vyvstala po ukrajinské válce.

Otázkou zůstává, jestli současná vláda přežije letošní náročnou zimu, nebo zda si občané vynutí odstoupení politických špiček a nástup nového vedení státu. Nepokoje se v zimním období očekávají po celé Evropě, a politické změny nejspíš nebudou žádnou výjimkou.

Zdroje

  • https://www.dw.com/en/energy-crisis-germans-call-for-help-from-the-government/a-62997273

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 42 = 48

Partneři