Fotovoltaika v Evropě

Německo podporuje fotovoltaiku umístěnou na balkónech. Domácnosti si rozdělí 10 milionů eur

Německo podporuje fotovoltaiku umístěnou na balkónech. Domácnosti si rozdělí 10 milionů eur
Ilustrační foto: Shutterstock

Německá vláda ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko se finančně rozhodla podpořit výrobu solární energie na balkonech, terasách a fasádách soukromých objektů. Finanční pomoc byla nabídnuta ve formě slevového programu, jenž má pomoci ulevit už tak napjatým rodinným rozpočtům v důsledku energetické krize. Zároveň jde i o další výraznější podporu zelené budoucnosti v Evropě.

Celkově vládnoucí elity Meklenburska-Předního Pomořanska vyčlenily na tuto podporu fotovoltaiky 10 milionů eur (přibližně 250 milionů korun), jimiž se chystají zadotovat zmíněný slevový program. 

Na co přesně budou tyto peníze využity? 

Bude jimi pokryta vždy minimálně část nákladů, které jsou nutné k zajištění instalace fotovoltaických modulů na balkon či terasu domácností. Minimální výše podpory bude činit 350 euro (8,5 tisíce Kč) a ta maximální byla stanovena na 500 eur (více než 12 tisíc Kč). Nutno každopádně zmínit, že se jedná o slevu vypsanou vždy na celou domácnost, nikoliv pro jednotlivce nebo konkrétní nemovitost.

Jakých solárních modulů se bude tato podpora týkat?

V rámci tohoto slevového programu se počítá pouze s podporou fotovoltaik, jež spadají do kategorie malých systémů s výkonem do 600 W. Aby tedy měla domácnost nárok na podporu fotovoltaiky, musí prokázat, že na svůj balkón umístí solární moduly s maximálním výkonem nepřesahujícím 600 W. Proč vlastně bylo stanoveno toto omezení a proč podpora nesměřuje na jakýkoliv typ solárního panelu bez rozdílu výkonu?

Důvodem je skutečnost, že tyto malé fotovoltaické systémy nepodléhají v Německu žádnému procesu schvalování, což vytváří domácnostem značnou časovou i finanční úsporu – zkrátka tento slevový program je koncipován tak, aby domácnostem nepřidělával další zbytečné náklady a pomohl jim překlenout aktuální období, kdy ceny elektřiny strmě rostou. Jedinou podmínkou provozu max. 600 W fotovoltaiky je v Německu její registrace u dodavatele energie. 

Co si od podpory fotovoltaiky umístěné na balkonech Německo slibuje? 

Na základě odhadů může takovýto balkónový fotovoltaický modul s počáteční investicí 350 až 500 eur vygenerovat ročně elektrickou energii, jež v současnosti odpovídá hodnotě kolem 55 eur. To by znamenalo, že počáteční investice se německým domácnostem vrátí během šesti až devíti let. Nicméně budou-li ceny elektřiny nadále stoupat, doba návratnost i se logicky sníží.

Je tedy patrné, že Německo si od této podpory fotovoltaiky umístěné na balkonech slibuje úspory do budoucna a rozšíření zelené energetiky. Lze přitom předpokládat, že o zmíněný slevový program bude velký zájem kvůli panující energetické krizi, tudíž u našich západních sousedů je možné očekávat boom domácích fotovoltaických panelů. Uvidíme, zda se k podobnému kroku uchýlí i další spolkové země.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

2 comments

  1. Začínám o tomto řešení uvažovat a nepotřebuji žádnou dotaci a je mi zcela jedno kolik to bude stát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 3 = 2

Partneři