Psal se rok 2021, kdy ve spolupráci kalifornských univerzit Santa Cruz a Merced vznikla studie, jež poukazovala na možnost využití téměř 6500 kilometrů dlouhé infrastruktury veřejného vodovodního systému v Kalifornii k instalaci a provozování fotovoltaických panelů k výrobě zelené elektrické energie.
Jaké hlavní benefity by to mělo přinést? Instalovaný výkon 13 GW by odpovídal zhruba 1/6 celkového instalovaného výkonu Kalifornie. Doposud největší fotovoltaický projekt na světě disponuje instalovaným výkonem 2,7 GW, mělo by se tak jednat o největší fotovoltaickou stavbu na světě, co se výkonu týče. Nicméně dá se předpokládat, že v prvotních fázích bude fotovoltaikou osazen daleko menší počet kanálů, než celkových 6500 km, se kterými se ve studii počítá.
Studie si od montáže fotovoltaických panelů na kalifornské vodní kanály slibuje i značnou úsporu vody, resp. zamezení nadměrného vypařování, což by pomohlo udržet vodu v krajině.
Využití vodních kanálů pro fotovoltaickou infrastrukturu zamezí výparu více než 230 miliard litrů vody ročně, což je množství dostatečné k uspokojení potřeb vody pro více než 2 miliony obyvatel, jak vypočítává PV Magazine!
Zkrátka propojení fotovoltaických panelů s vodními toky přinese celou řadu pozitiv z hlediska hospodárnosti a udržitelnosti.
V jaké fázi se projekt Nexus nachází? A kdy bude dokončen?
Avšak pouze u univerzitní studie nezůstalo, v únoru letošního roku totiž bylo v citovaném časopise PV Magazine oznámeno, že realizace projektu Nexus je již na spadnutí.
V současnosti má již tento projekt reálné obrysy a počítá se s jeho zahájením na podzim 2022, kdy by měly být fotovoltaickými panely osázeny první kalifornské kanály.
Vyjma zmíněných cílů ze studie si projekt Nexus klade za cíl i zjistit to, jak fungují jednotlivé fotovoltaické panely a invertory v dlouhodobé přítomnosti vody, neboť instalace panelů v těsné blízkosti vody rozhodně není obvyklá.
V neposlední řadě budou též studovány různé formy a možnosti skladování energie – počítá se s tím, že energie z vodních toků bude využívána zejména při zvýšené oblačnosti a tím pádem snížené výrobě z fotovoltaiky obecně.
S dokončením projektu Nexus se počítá do konce roku 2023, maximálně v průběhu roku 2024.