Ekologie

Nemoc z globálního oteplování. První oficiální diagnostika se objevila v Kanadě

Nemoc z globálního oteplování. První oficiální diagnostika se objevila v Kanadě
Ilustrační foto: Unsplash

Je nepopiratelným faktem, že změna klimatu má negativní vliv na zdraví celé řady lidí, dokonce v důsledku klimatické změny zemře ročně kolem 150 tisíc lidí. Alespoň to vyplývá ze statistik Světové zdravotnické organizace (WHO). Avšak tento fakt zůstával z nepochopitelných důvodů až do nedávné doby naprosto ignorován, neboť žádný ze zdravotních problémů nebyl oficiálně připisován na vrub právě globálnímu oteplování.

Zkrátka prohlášení o problémech spojených s vlivem změn klimatu přicházelo vždy až po smrti dotyčného. Ale to se nyní změnilo, když byl lékařsky diagnostikován výskyt tohoto problému u vůbec první živé pacientky na světě. Konkrétně se jí stala sedmdesátiletá Kanaďanka.

Dýchací problémy kvůli extrémním teplotám a škodlivinám z požárů

Té tedy patří primát, který získala hlavně kvůli historické vlně veder, jež v tomto roce panovaly v Kanadě. Jmenovitě teploty se zde v červnu vyšplhaly až na téměř 50 °C, což je kanadský rekord, díky němuž bohužel zemřely stovky lidí. Kanadští koroneři rozhodli, že 570 z těchto náhlých úmrtí přímo souviselo s extrémními teplotami. Spalující teploty navíc ještě více rozdmýchaly lesní požáry v regionu a způsobily, že kvalita ovzduší se během dvou po sobě jdoucích měsíců zhoršila 43 krát, než by měla být přijatelná hladina!

A právě u první diagnostikované pacientky se objevily dýchací potíže způsobené kombinací vysokých teplot a znečištění vzduchu kvůli požárům. Sám ošetřující lékař přiznal, že neexistoval důvod diagnostikovat nic jiného – zkrátka svou diagnózou se pouze snažil co nejpřesněji popsat realitu. Protože pacientka jinak dělala všechno pro to, aby se u ní dýchací potíže neobjevovaly – snažila se zůstávat dostatečně hydratovaná a brát všechnu potřebnou medikaci. Pro úplnost příběhu je potřeba dodat, že zmíněná žena má astma, cukrovku a v minulosti prožila srdeční selhání, přičemž žije v přívěsu bez klimatizace.

Změna klimatu vše způsobila, je tedy potřeba ji porazit

Je tedy až zarážející, že navzdory ohromujícím statistikám o úmrtích kvůli změnám počasí šlo o vůbec první případ, kdy zdravotník označil změnu klimatu za příčinu špatného fyzického stavu pacienta. Zároveň upozornil na to, že v tomto případě není možné léčit symptomy bez toho aniž by došlo ke změně a odstranění základní příčiny vzniku těchto zdravotních komplikací. To tedy jinými slovy znamená, že jediné řešení vidí ve snahách bojovat proti globálnímu oteplování.

Je každopádně nepopiratelně kladným faktem, že i zdravotníci začínají zviditelňovat skutečnost, že změna klimatu je ve skutečnosti zdravotním rizikem, které může způsobovat fyzické komplikace u stále většího počtu lidí napříč celým světem.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

57 − = 49

Partneři