Off-shore větrné parky patří mezi obnovitelné zdroje energie, které se při výrobě elektřiny obejdou bez emisí skleníkových plynů. Vzhledem ke svému umístění v moři jsou rovněž bez větších obtíží přijímány i mezi širokou společností – oproti například větrným elektrárnám umístěným na souši, kdy mnohdy dochází k odmítavému postoji místních obyvatel.
Orsted, největší dánská energetická společnost, která mimo jiné staví tyto typy větrných elektráren, ale hlásí vleklé problémy s výstavbou nových projektů. U několika z nich musí rovnou celé projekty rušit!
Růst nákladů je neúprosný
Jak informovala zahraniční média, růst nákladů nutných k realizaci těchto obřích technických děl je neúprosný a to natolik, že konkrétně společnost Orsted byla nucena zrušit obrovský projekt větrných off-shore elektráren poblíž New Jersey. Jak uvádí server Bloomberg, náklady na výstavbu off-shore elektráren vzrostly oproti roku 2021 o 50 %.
Větrné parky Ocean Wind 1 a 2 s plánovaným instalovaným výkonem 2248 MW měly vyrůst ve vodách státu New Jersey. Zastavením těchto projektů vznikne ztráta 5 miliard dolarů, jak uvádí ve svém prohlášení firma Orsted.
Vzhledem k nárustu cen na výstavbu těchto projektů řada firem raději projekty zruší ještě před tím, než se vůbec začne cokoliv realizovat. Důvod je ten, že projekty tohoto typu pak málokdy mohou být v únosném časovém horizontu rentabilní.
Celé odvětví výstavby takto nákladných projektů je negativně ovlivněno rostoucí inflací, úrokových sazeb a nestabilitou subdodavatelského řetězce, takže i přes to, že administrativa Joea Bidena otevřeně hledá cesty, jak preferovat obnovitelné zdroje energie na úkor spalování fosilních paliv, je evidentní, že makroekonomická situace je v současnosti zkrátka neúprosná.