Ekologie

V Indii poručí dešti. Smělý plán má za cíl uměle vyvolat déšť a spláchnout toxicky znečištěné ovzduší

V Indii poručí dešti. Smělý plán má za cíl uměle vyvolat déšť a spláchnout toxicky znečištěné ovzduší
Ilustrační foto: Unsplash

V reakci na přetrvávající smogovou krizi v Novém Dillí vědci ve městě zformulovali nekonvenční plán na vyvolání umělého deště jako potenciálního řešení ke zmírnění znečištění ovzduší.

Navrhovaná metoda, známá jako „očkování mraků“, zahrnuje rozptýlení solí nebo jodidu stříbrného do mraků z letadla, aby se stimulovala tvorba dešťových kapek.

Zastánci plánu doufají, že srážky přispějí k vyčištění znečišťujících látek ze znečištěného ovzduší.

Body Of Water
Foto: Unsplash

Regionální vláda Nového Dillí stojí v čele iniciativy ve spolupráci s vědci z indického technologického institutu Kanpur.

V současné době však projekt čeká na schválení od vnitrostátních vládních orgánů, než bude moci pokračovat.

Impuls pro taková opatření přichází v době, kdy severní Indie zažívá znovuobnovení obav o kvalitu ovzduší, zejména v Novém Dillí, které si nedávno vysloužilo ocenění za nejznečištěnější město na světě, podle švýcarské skupiny IQAir.

Městský index kvality ovzduší, který měří úrovně znečišťujících látek, jako jsou částice PM2,5, v listopadu překonal 400 – a dosáhl tak úrovně klasifikované jako „nebezpečné“ pro obyvatele hlavního města.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

61 − 60 =

Partneři