Větrná energie

Norsko jako energetický premiant chystá velké změny ve svém energetickém exportu: ropu a plyn již brzy nahradí větrná energie

Norsko jako energetický premiant chystá velké změny ve svém energetickém exportu: ropu a plyn již brzy nahradí větrná energie
Foto: Shutterstock

Norsko představilo plány na nebývalé rozšíření výroby energie z obnovitelných zdrojů a to stavbou nových větrných elektráren na moři. 

V příštích dvou dekádách se má země, která vybudovala své bohatství na ropě a plynu, změnit na vývozce čisté elektřiny, jak uvádí server Euronews.

Středolevá vláda, která se dostala pod palbu ekologů za pokračující podporu ropného a plynárenského průmyslu, si stanovila za cíl instalovat do roku 2040 nových 30 GW pobřežní větrné kapacity.

„To by téměř zdvojnásobilo současný výkon,“ uvádí premiér Jonas Gahr Støre.

Tradiční energetické firmy se zapojí do budování větrných turbín

Norsko vytipovalo dvě oblasti v Severním moři, které jsou vhodné pro stavbu větrných turbín (jak těch plovoucích, tak i pevné spojených s mořským dnem). 

Potenciál 4,5 GW přitom přitáhl pozornost celé řady energetických firem, které chtějí využít své know-how a včas se zapojit do vzestupného trendu obnovitelných zdrojů. 

Mezi zájemci o možnost stavby větrných turbín je například Equinor, Shell, British Petroleum (BP), dánský Orsted a italské Eni. Výběrové řízení na prvních 1,5 GW se přitom očekává již v průběhu letošního roku (2022).

Větrná energie domů i na export

Norsko sice potřebuje více elektřiny i pro domácí spotřebu, ale nový plán daleko převyšuje očekávanou poptávku domácností a průmyslu.

„Významná část elektřiny bude exportována do jiných zemí,“ stojí v prohlášení vlády.

Ambiciózní projekt uvítala i Norská asociace pro ropu a plyn, která dosud kritizovala vládu za příliš pomalý postup.

„Toto položí základ pro průmyslový rozvoj oceánských větrných elektráren,“ uvedla ve svém prohlášení.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 9 = 10

Partneři