Větrná energie

Greta Thunberg protestuje proti větrné elektrárně v Norsku

Greta Thunberg protestuje proti větrné elektrárně v Norsku
Foto: Shutterstock

Jedna z nejznámějších a dost možná nejkontroverznějších klimatických aktivistek současného světa Greta Thunberg brojí proti norské větrné farmě. Ano, čtete správně. Greta Thunberg protestuje proti soustavě větrných elektráren v Norsku. V čem je problém?

Greta Thunberg se přidala k protestu, který požaduje částečné zničení jednoho z největších větrných projektů na pevninské Evropě, u kterého bylo prohlášeno porušení práv původních norských pastevců sobů.

Nejnovější demonstrace proti projektu Fosen Vind o výkonu 1 GW od společnosti Statkraft připomínají druhé výročí rozhodnutí norského Nejvyššího soudu, které prohlásilo, že získaná povolení pro tento projekt jsou neplatná!

Norská vláda od té doby přiznala, že povolení „představuje porušení lidských práv“ původní komunity Laponců.

Norská aktivistická skupina Nature and Youth tvrdí, že je „nepřijatelné“, že se od té doby nic nestalo. Skupina zorganizovala protestní shromáždění v Oslu, které začalo ve středu 11. 10. 2023 a očekává se, že potrvá několik dní.

Okolo stovky aktivistů včetně Grety zablokovalo vstupy do kanceláře norského státního energetického podniku Statkraft v Oslu.

Zaměstnanci Statkraft byli informováni, aby pracovali z domova, jak informuje portál RechargeNews.com.

Rozsudek se týká 151 větrných turbín, které jsou součástí projektu Fosen Vind, který zahrnuje šest větrných farem v norském západním regionu Fosen a patří k největším větrným projektům na pevninské Evropě.

Jak dochází k porušování lidských práv?

Pastevci sobů tvrdí, že hluk 151 větrných turbín na farmách Roan a Storheia, které jsou součástí projektu Fosen, plaší jejich stádo sobů a narušuje tak jejich starodávné lovecké tradice.

Rozsudek Nejvyššího soudu zjistil, že povolení pro zhruba polovinu vícefázového větrného komplexu jsou neplatná, protože porušují kulturní dědictví pastevců podle úmluv OSN. Nicméně soudní rozhodnutí nespecifikovalo, co by se mělo dít s samotnými větrnými turbínami, a norská vláda zůstává neochotná je strhnout, což je to, co požadují aktivisté.

Vůdkyně Nature and Youth Gina Gylver uvedla, že řešení tohoto případu je klíčové pro to, aby se zajišťovalo, že další obnovitelné projekty v Norsku budou postupovat správným směrem.

Geir Fuglseth, tiskový mluvčí společnosti Statkraft a Fosen Vind, uvedl, že norská státní entita stále touží najít řešení pro tento projekt a omluvil se za to, že tento případ trvá tak dlouho a jaké to přináší zátěže postiženým Laponcům.

Dodal, že mediace je v průběhu a společnost věří, že to povede k opatřením, která zajistí ochranu původního obyvatelstva. Společnost Statkraft řekla serveru Recharge dříve letos, že „Fosen Vind kladl velký důraz na hledání dialogu s pastevci sobů. Větrná farma byla postavena a uvedena do provozu se všemi povoleními. Licenci na větrnou farmu nezrušili, ale platí do doby, než ministerstvo dospěje k novému rozhodnutí.“

„Snažíme se nalézt dostatečná opatření prostřednictvím procesu ministerstva pro ropu a energetiku, která zajistí, že pastevci sobů mohou na Fosen žít bez omezení v souladu se svou kulturou a lidskými právy.“

Německá Stadtwerke München, která vlastní 29 % větrné farmy Roan, dříve uvedla, že licence na provoz projektu byla udělena na 25 let a pastevci sobů předtím písemně potvrdili, že nemají námitky k platnosti koncese.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

6 comments

  1. Už tu duševně postiženou chudinku a její dětinské eskapády přestaňte popularizovat v médiích. Pro mne bude už o ní zajímavá jen zpráva, že protestuje proti sobě samé nebo proti tomu, že jí zavřeli do blázince…

  2. Jako, vždyť aktivisté říkali ze fofrniky jsou zcela bezhlucne, nezávadné a jen zastánci a tmáři fosilní a jaderné lobby proti ní bojují.

  3. Tak já už nevím, děvenka by si měla uvědomit co chce a hlavně bychom si měli uvědomit, že jedna ufňukaná holka to tady nemůže dirigovat.

  4. Gretenismus. Tato diagnóza inteligence je v dnešní době velmi rozšířená po celé společnosti. Pokud se nejedná přímo o vrozenou variantu gretenismu dá se vymýtit jedině lepším vzděláním a vedením jedince k zájmu chápat věci i v širších souvislostech. Avšak obávám se, že stejně jako s kertenismem, idiocií nebo debilitou se nedá nic dělat, jelikož je vrozená.

  5. Moc bych za to nedal, že společnost tvrdila pastevcům, že větrné elektrány budou zcela tiché. Což nikdy nebudou, ne tento typ.

    Štěstí je, že Greta ma na to, že může protestovat za správnou věc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

79 − = 78

Partneři