Energetika

Polovina nově instalovaného výkonu v USA bude tvořeno fotovoltaikou

Polovina nově instalovaného výkonu v USA bude tvořeno fotovoltaikou
Foto: Shutterstock

Takřka celý západní svět v poslední době vzhlíží k fotovoltaice, Spojené státy nejsou výjimkou. V roce 2022 budou fotovoltaické elektrárny dokonce tvořit téměř polovinu všech nově instalovaných elektráren v USA. Konkrétně podíl výrobní kapacity solárních elektráren na všech nově vznikajících elektrárnách bude v letošním roce 46 %. Všechny tyto údaje přitom vycházejí z oficiálních dat Amerického úřadu pro energetické informace (EIA). 

Jak tedy bude vypadat složení nových elektráren postavených na americkém území v roce 2022? Z celkového nově nainstalovaného výkonu 46,1 GW, jež budou tato zařízení mít, bude podíl rozdělen následovně: 

  • 21,5 GW (46 %) solární energie 
  • 9,6 GW (21 %) zemní plyn 
  • 7,6 GW (17 %) větrné elektrárny 
  • 5,1 GW (11 %) bateriová úložiště energie 
  • 2,3 GW (5 %) jaderná energie 

Podíl solárních elektráren meziročně citelně vzrostl 

I v loňském roce byla solární energie primárním zdrojem nově instalovaných elektráren v USA, avšak v roce 2022 se její podíl ještě zvýší. Jmenovitě došlo k nárůstu z loňských 15,5 GW na 21,5 GW plánovaných pro rok 2022. Největší podíl na tomto přírůstku budou mít státy Texas (6,1 GW) a Kalifornie (4 GW).  

Texas je i místem, kde vzniká největší množství nových větrných elektráren, lze jej tedy označit jakožto hlavní stát americké honby za zelenou energetikou. Naopak mezi státy, jež sázejí spíše na klasické zdroje energie, můžeme dle dat EIA zařadit Floridu, Illinois, Michigan či Ohio. 

Solární elektrárny v USA postupně nahrazují ty větrné 

Pakliže se do dat EIA zadíváme podrobněji, tak zjistíme, že ještě před 2 lety se výrobní kapacita nových větrných elektráren pohybovala nad 17 GW. Je tedy více než patrný trend snižování podílu větrných elektráren, a naopak zvyšující se podíl elektráren, jež fungují na bázi fotovoltaických panelů. O tom, co tento trend způsobilo pak není vůbec pochyb – za vším hledejte peníze, a nejinak je tomu i v tomto případě, kdy se solární energie těší zvýšené oblibě i díky finančním dotacím. A to se zdaleka netýká pouze USA. 

Do statistik se započítávají jen velké elektrárny 

Závěrem se ještě sluší dodat, že Americký úřad pro energetické informace shromažďuje data pouze o velkých elektrárnách, tedy těch s výkonem minimálně 1 MW, tudíž skutečný podíl využívání sluneční energie jakožto zdroje pro výrobu elektřiny bude odlišný. S největší pravděpodobností se nicméně bude jednat o vyšší číslo, neboť nemálo amerických domácností i firem používá k výrobě elektřiny vlastní fotovoltaiku.

Autor: Radim Gartner.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 1 =

Partneři