Ekologie

Rusko tlačí svět na okraj klimatické propasti. Severně od Petrohradu masivně spaluje „přebytečný“ plyn

Rusko tlačí svět na okraj klimatické propasti. Severně od Petrohradu masivně spaluje „přebytečný“ plyn
Ilustrační foto: Shutterstock

Svět balancuje na hraně katastrofických klimatických změn a většina moderních států investuje nemalé finanční prostředky, aby situaci zvrátila. Rusko teď ale všechny globální snahy sabotuje na všech frontách: denně bezúčelně spaluje enormní množství zemního plynu, který odmítá dodávat do Evropy.

Děje se tak severně od Petrohradu, na dohled z finského území. Právě obyvatelé Finska si již v červnu mohli všimnout nezvykle intenzivní záře plamenů v průmyslové oblasti Portovaya, kde se běžně zpracovává zkapalněný zemní plyn. Satelitní snímky pak už jen potvrdily obavy analytiků, podle nichž zde ruská strana likviduje energetickou surovinu, která by jinak za běžných okolností proudila do Evropy plynovodem Nord Stream 1.

Tímto svým počínáním vypouští Rusko do ovzduší obrovský objem oxidu uhličitého a panuje názor, že tím významně přispívá ke změně klimatu. Zároveň přerušení dodávek plynu nepřímo nutí evropské země, aby využívaly alternativní řešení pro výrobu elektřiny v podobě starých uhelných elektráren. Přinejmenším na dobu, než je zastoupí nově budovaná kapacita obnovitelných zdrojů energie.

Zatímco z východu zaznívají prohlášení o technických problémech a nutnosti omezovat kvůli tomu tok plynu do Evropy, lídři EU mají jasno v tom, že jde ze strany ruského Gazpromu o čistě politický krok. Protože je však složité a nákladné zcela zastavit těžbu a pak ji případně zase obnovit, vyplatí se přebytečný plyn jednoduše pálit. Takový postup je poměrně běžný, když se těžební společnosti potýkají s náhlým nadbytkem zemního plynu. Není ale obvyklé, aby probíhal v takovém rozsahu a po tak dlouhou dobu.

Odhady hovoří o tom, že Rusko spálí denně kolem 4,34 milionů kubických metrů plynu, jak se říká „Pánu Bohu do oken“. V přepočtu na obvyklou tržní cenu to každý den představuje surovinu v hodnotě téměř čtvrt miliardy českých korun

I když z hlediska skleníkového efektu je spalování plynu méně škodlivé, než jeho přímé vypouštění do atmosféry, stále jsou tu opodstatněné obavy ze vzniku velkého objemu oxidu uhličitého a sazí. Jestli situace povede až k tání arktického ledového příkrovu ukáže teprve čas.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

14 comments

  1. Pokud byste vy eco terroristi nerusili jaderky a dalsi prakticky ciste zdroje energie jen z vaseho nabozenskeho presvedceni mela by evropa energie dost.

    Na vsechnu teskou vyrobu ste navalili takovy ekologicky podminky ze se radsi prestehovali do ciny kde tet vesele kouri bez jakejch koliv omezeni.

    Jedine ceho ste dospeli je ze kdo mohl presel z vyrobou do okolnich statu kde tet zamoruje planetu 3* vice.

    A jeste sme na nich tet zavysli

    Takze nejhorsi ekologickou katastrofu ste zavinili vy ekologove.

    A toto je fakt ktery vam planeta a budouci generace nezapomenou.

    Jednou se o vas fasistech co znicili planetu bude psat ve skolach.

  2. Já tedy nevím, ale buď by se plyn spálil v západní Evropě nebo se teď spálí v Rusku.. Myslím, že pro planetu je to prašť jak uhoď…

    1. V tomto se mýlíte. Bohužel se tím množství spáleného plynu zdvojnásobí, protože Evropa ho bude muset nakoupit jinde a spotřebuje ho tak či onak… A také je velký rozdíl v emisní čistotě spalování plynu v kontrolovaném provozu ve srovnání s pálením přebytků, při kterém se emise absolutně neřeší.

  3. Němci ten plyn neodebrali, takže ho Rusům dál platí. I když ho Putin pálí na svém území….. Stejně tak to bude dalších x let, dokud nevyprší platné smlouvy.

  4. To není pravda Rusko pálí plyn nadarmo a my budeme muset pálit jiný plyn. Ve výsledku se spali 2* tolik.

  5. 4.3 mil. kubiku denne je 1.5 miliardy kubiku za rok. jen CR spotrebuje 9 miliard kubiku rocne. je to samozrejme skoda, ale myslim ze zrovna toto spalovani neni az tak rozhodujici pro tani ledovcu apod..

  6. Když hořely ropné věže ve válce v Iráku tak s tím nikdo problém neměl a žádná ekologická hrůza nepřišla. A v podstatě tím Rusko poškodí samo sebe. Jelikož ty jedy ze spalin zůstanou u nich.

  7. Tak vytáhněte hlavu z vlastní prdele, případně z té Emerické a bude proudit do Evropy jako předtím … je to velmi jednoduché.

  8. Aspoň už víme, kdo může za globální oteplování. Rusko spalováním plynu ohřeje Zeměkouli, a nám tak nebude v zimě zima. A zadarmo.
    PS: Putin by měl raději plynem šetřit – jednak už nic jiného nemá, a druhak, aby si ho mohl pustit, až ho začne jeho nemoc přemáhat a morfium přestane účinkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

90 − 88 =

Partneři