Press ESC to close

Největší off-shore větrná elektrárna byla spuštěna. Bude zásobovat 1,4 milionu domácností a rozlohu má dvakrát větší než New York

Hornsea 2, největší větrná farma na světě ležící v Severním moři, byla uvedena do plného provozu. Spuštění gigantické větrné farmy tak přichází v době energetické nejistoty právě včas.

Hornsea sází na větrnou energii

Ve snaze dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku sází nyní Spojené království především na větrnou energii. Za tímto účelem uvedla do provozu projekt Hornsea One, který byl v době dosažení plně funkčního stavu v roce 2020 vůbec největší větrnou farmou na moři na světě. O dva roky později je plně funkční projekt Hornsea 2, který se pyšní tím, že převzal titul největší větrné farmy na světě.

Farma Hornsea 2 se nachází 55 mil (89 km) od pobřeží hrabství Yorkshire, sousedí s projektem Hornsea 1 a je navržena tak, aby mohla využít silné větry ze Severního moře. S jejich dopomocí následně vyrábí čistou energii.

Foto: Ørsted

Projekt je umístěn na ploše 462 km², což odpovídá rozloze 64 000 fotbalových hřišť. Na této ploše, která je přibližně o polovinu větší než New York, je umístěno 165 větrných turbín od výrobce turbín Siemens Gamesa.

Pro tento projekt však byly použity 8 MW turbíny. Každá lopatka turbíny je dlouhá 265 stop (81 m) a špička lopatky dosahuje výšky 656 stop (200 m) nad mořem.

Jedna otáčka turbíny dokáže napájet průměrnou domácnost ve Velké Británii po dobu 24 hodin, přičemž celý projekt pomůže napájet více než 1,4 milionu domácností ve Velké Británii čistou a obnovitelnou energií. Podmořský kabel o délce 242 mil (390 km) může přenášet energii vyrobenou v Hornsea na pobřeží v Horseshoe Point v Lincolnshire.

Energetická krize odstartovala plány na rozšíření

Hornsea 2 původně započala coby projekt, který má zajistit ekologičtější energii, ale za současných okolností nakonec nabývá její činnost na silnějším významu.

Probíhající konflikt na Ukrajině vyvolal zvýšení cen energie v Evropě a zároveň vyvolal obavy o energetickou bezpečnost. Rusko jako významný dodavatel plynu do Evropy má možnost bez varování zastavit dodávky energie do regionu a způsobit tak chaos v průmyslu, ale ovlivnit i běžný život obyvatel, což ostatně v posledních týdnech činí.

V takových situacích představuje větrná energie životaschopnou alternativu nabízející řešení energetických problémů

I tak rozsáhlá zařízení, jako je Hornsea 2, lze navíc postavit v relativně krátkém čase, a proto není překvapením, že Velká Británie plánuje na tento projekt navázat projektem Hornsea 3 s kapacitou výroby energie 2,8 GW.

Velká Británie má rovněž ambiciózní plány na vybudování 50 GW větrných elektráren na moři do konce tohoto desetiletí.

Martin Korec

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Comments (3)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + = 15

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty