Obnovitelné zdroje

Samodobíjecí sluchátka díky fotovoltaice? Kabely už nikdy nebudete potřebovat

Samodobíjecí sluchátka díky fotovoltaice? Kabely už nikdy nebudete potřebovat
Foto: Exeger

Vášniví i rekreační posluchači hudby budou již brzy moci zapomenout na nutnost dávat jejich bezdrátová sluchátka neustále dobíjet. Inovativní aplikace fotovoltaických článků umožňuje, aby se sluchátka sama nabíjela během poslechu i mimo něj. Švédská společnost Exeger vymyslela patentovanou solární technologii, kterou lze použít pro všechna drobnější dobíjecí  elektronická zařízení, tedy právě i na sluchátka, s názvem Powerfoyle.

Obrovskou výhodou materiálu Powerfoyle je to, že dokáže přeměnit jakoukoliv formu světla na energii, bez ohledu na to, zdali jde o venkovní nebo vnitřní, či o přírodní nebo umělé světlo. Navíc jde o tenký a levný solární článek citlivý na barvivo, který je podle slov jeho výrobce netoxický, flexibilní a odolný. Jedná se rovněž o celopotištěný solární článek bez křehkého křemíku, při jehož výrobě jsou používány výhradně materiály šetrné k životnímu prostředí.

Bezdrátová solární technologie řeší přemíru neekologických nabíječek

Díky této nové technologii budou moci posluchači hudby jednou provždy zapomenout na otravné a k poškození náchylné kabely. Toto zcela bezdrátové řešení navržené švédskou firmou Exeger přichází uprostřed globálního trendu sjednocování nabíječek pro pohodlí spotřebitelů. Právě trh s nabíječkami poslední roky i díky nesouladu výrobců rostl neúměrnou rychlostí. Technologie Powerfoyle by tedy podle odborníků mohla způsobit revoluci v menší spotřební elektronice a jejím nabíjení.

Tato technologie nicméně zatím není bohužel použitelná pro nabíjení velkých baterií, jako jsou například baterie smartphonů nebo akumulátory elektrických aut. Jaký je důvod? Důvodem je, že solární i interiérové světlo je poměrně rozptýlené, a nelze z něj získat tolik energie na tak malé ploše solárního článku.

Foto: Exeger

Toto řešení se chystá nahradit miliardy baterií

Díky struktuře kapaliny, kterou jsou naplněny solární články, může mít nicméně solární panel této technologie prakticky jakýkoliv tvar a formu, aby se vešel do kteréhokoliv zařízení. Tato technologie tedy již byla integrována například do komunikační náhlavní soupravy Blue Tiger Solare, samonabíjecího postroje pro psy Spara Hund či do cyklistické přilby POC Omne Eternal. Zkrátka v možnostech jejího použití u drobné elektroniky se meze nekladou. 

Vůbec nejvíce nicméně výrobní stroje společnosti Exeger konstruují solární články, které lze připevnit ke sluchátkům. Možnost přeměny solárního světla na energii pomocí Powerfoyle již v minulosti u svých sluchátek využily značky Urbanista či dokonce Adidas. Výrobce této solární technologie pak doufá, že se mu takto povede nahradit miliardy baterií ročně.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 34 = 43

Partneři