Fotovoltaika ve světě

První japonská plovoucí solární elektrárna je součástí sto let starého plánu. Vyrobená energie se bude distribuovat i pomocí bezpilotních plachetnic

První japonská plovoucí solární elektrárna je součástí sto let starého plánu. Vyrobená energie se bude distribuovat i pomocí bezpilotních plachetnic
Foto: Solar Duck

Chystá se výstavba vůbec první japonské plovoucí solární elektrárny. Nizozemsko-norská fotovoltaická společnost SolarDuck plánuje postavit v hlavním městě Japonska první plovoucí solární farmu na moři v rámci projektu „Tokyo Bay ESG Project“, jehož stáří se datuje již téměř ke sto letům. Ano, i před stoletím již existovaly plány na implementací špičkových technologií souvisejících s obnovitelnými zdroji energie, mobilitou nové generace a zlepšováním stavu životního prostředí.

Po zemětřesení v roce 1923 totiž Goto Shinpei vymyslel plán obnovy Tokia, jehož cílem bylo podpořit rozvoj tohoto města s ohledem na životy obyvatel 50 až 100 let do budoucna. Na tomto základě tedy odstartoval projekt Tokyo eSG, v němž se počítalo právě i s přesunem části výroby elektřiny na vodní hladinu, jež v té době byla v tomto smyslu zcela nevyužitá. A právě teď se stává tento historický plán realitou

V příštím roce se elektrárna ještě nezprovozní

Na zprovoznění této první japonské solární elektrárny, která bude kotvit v Tokijském zálivu, si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat. SolarDuck doufá, že tento plovoucí solární systém vejde do provozu v průběhu prvního čtvrtletí 2024. Výkon by pak měl být 88 kW, což značí, že půjde spíše o testovací a pilotní projekt než o projekt, jež by měl ambici změnit energetiku v celém Tokiu.

Firma SolarDuck poskytuje udržitelná řešení pro splnění rostoucích světových energetických požadavků kvůli potřebě urychlit růst obnovitelných zdrojů. A to zejména v pobřežních oblastech, čímž řeší i problém s omezeným prostorem na pevnině. Své technologie již SolarDuck dodává mnoha zákazníkům – od ostrovů Sunbelt až po hybridní offshore parky v Severním moři.

V čem bude tato vodní solární elektrárna unikátní?

Díky dobré dostupnosti z pevniny bude tato elektrárna nabízet i zajímavé a efektivní řešení v podobě toho, že energie z plných úložišť bude dopravována zpět na břeh pomocí bezpilotních plachetnic fungujících na principu dronů, a opačným směrem budou dopravovány nové baterie. Díky tomu tak bude možné v této plovoucí elektrárně vyrábět větší množství skladovatelné energie. K čemu vlastně budou tyto panely umístěné v Tokijském zálivu primárně sloužit?

Tato aplikace prvního japonského systému plovoucí solární výroby na moři bude podle slov jeho konstruktérů poskytovat energii primárně pro elektricky poháněné lodě a zároveň bude demonstrovat účinnost bateriového úložiště pro námořní dopravu. Nepočítá se tedy nutně s tím, že by měla poskytovat energii tokijským domácnostem či firmám.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + = 24

Partneři