Fotovoltaika v Evropě

Česko i celou Unii čeká další solární boom. Nový návrh Evropské komise počítá s povinným umístěním solárních panelů na nové domy i veřejné budovy

Česko i celou Unii čeká další solární boom. Nový návrh Evropské komise počítá s povinným umístěním solárních panelů na nové domy i veřejné budovy
Foto: Shutterstock

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už téměř 3 měsíce. Přes hrůzné zprávy a jen těžko představitelné útrapy, kterými Ukrajinci momentálně trpí, se objevují i pozitivní zjištění. Evropská Unie, často považovaná za zkostnatělou byrokratickou organizaci, se poněkud překvapivě projevuje jako semknuté a akceschopné společenství , které dokáže poměrně rychle reagovat na realitu současné Evropy.

Energetická krize, za kterou stojí krátkozraká závislost na ruském plynu budovaná v posledních 10 letech, musí co nejdříve skončit, jinak se Evropa nedoplatí. Evropská komise si tuto situaci moc dobře uvědomuje a proto přišla s návrhem REPowerEU.

Balíček zákonů REPowerEU si klade za cíl ukončit energetickou závislost na ruském plynu i ropě a začít se plně spoléhat na obnovitelné a ekologické zdroje energie. Zelená transformace evropské energetiky má zajistit ekonomický růst, energetickou bezpečnost a zároveň jít ruku v ruce s klimatickými cíli.

Foto: Shutterstock

EU vyhlašuje novou solární strategii

V rámci nové strategie si EU klade za cíl zdvojnásobit kapacitu instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren do roku 2025! Do roku 2030 by pak měla EU dosáhnout instalovaného výkonu 600 GW (za rok 2021 byl celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v EU jen necelých 160 GW).

Střešní solární iniciativa, která je součástí REPowerEU, počítá s postupně zaváděnou zákonnou povinností instalovat solární panely na nové veřejné a komerční budovy a nové obytné budovy.

K urychlení veškerých legislativních procesů spojených s výše zmíněnými návrhy má dopomoci i cílená změna směrnice o obnovitelných zdrojích energie, který by uznala zavádění obnovitelné energie jako „převažující veřejný zájem“.

EU se chystá na podporu REPowerRU vyčlenit 210 miliard € do roku 2027, přičemž k dispozici je už nyní 225 miliard € z nástroje pro oživení a odolnost (The Recovery and Resilience Facility (RRF)). Jedná se však ještě o dalších 20 miliardách €, které by měly být k dispozici z prodeje emisních povolenek. Oficiální zpráva zároveň dodává, že ukončení dodávek plynu a ropy z Ruska naopak ušetří 100 miliard € ročně.

Podpora se bude týkat i tepelných čerpadel

Dalším z bodů je i zdvojnásobení tempa zavádění tepelných čerpadel a opatření k integraci geotermální a solární tepelné energie do modernizovaných systémů dálkového a komunálního vytápění.

Součástí REPowerEU by mělo také být například snížení DPH na nízkoenergetické topné systémy i na moderní energeticky účinné izolace budov. Cílem tedy je zajistit nižší spotřebu energií a tedy šetřit i šetrným chováním.

Vlády evropských zemí a Česka nevyjímaje se snaží hledat nové a nové možnosti, jak pro svou zem zabezpečit energetické zdroje. Jedním z logických kroků je i vzhledem k evropským klimatickým cílům právě bezemisní fotovoltaika, která produkuje čistou „zelenou“ energii.

Solární panely jsou ostatně už řadu let instalované i na střeše nové scény Národního divadla.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

1 comment

  1. Bože, ti nikým nevolení „fenoméni“ vymyslí vždycky něco, nad čím se zastavuje rozum. Pojďme ten byrokratický spolek ubožáků pomoct přeorganizovat, nebo odtud vypdněme. Závidím Britům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + 1 =

Partneři