Elektromobilita

Stát vám dá stovky tisíc na pořízení elektromobilu. Kdo má na ně nárok?

Stát vám dá stovky tisíc na pořízení elektromobilu. Kdo má na ně nárok?
Foto: Unsplash

Podnikatelé v České republice mají možnost získat zajímavou finanční podporu při pořizování elektromobilu. Odborníci však doporučují pečlivě zvážit všechny aspekty této investice.

Zájem Čechů o elektromobily zatím není velký, ale situaci by mohly změnit nové dotace. Ty umožňují podnikatelům snadněji pořídit nová elektroauta, jako jsou Tesla, BMW i4, nebo čínské elektrické vozy, které začínají být populární v Evropě. Státní příspěvek na osobní elektromobil může dosáhnout až 200 tisíc korun, zatímco na elektrický náklaďák nebo vůz na vodík může být dokonce až 300 tisíc.

Dotace jsou určené výhradně pro podnikatele a stát na ně vyčlenil dvě miliardy korun. Většina této částky je určena k nákupu nových vozidel, která musí být dodána do půl roku od prvního uvedení do provozu a nesmí mít najeto více než 6 000 kilometrů. Maximální pořizovací cena vozidla je stanovena na 1,5 milionu korun, což otevírá možnost výběru z různých elektromobilů.

Odborník na elektromobily Jan Staněk, kterého lidé znají na internetu pod pseudonymem Electro Dad, očekává zájem o špičkové vozy od Tesly, jako Model Y a faceliftovaný Model 3, ale také o vozy Kia EV6, Hyundai Ioniq 5, Hyundai Ioniq 6, nebo novou nošovickou elektrickou Konu. Nabídka zahrnuje i další značky, jako BMW, Mercedes, Ford, Volvo, Renault a čínské značky jako MG.

black metal stand on gray concrete road during daytime
Foto: Unsplash

Další část dotace, 300 milionů korun, je určena na pořízení nabíjecích stanic. Firma nebo podnikatel může získat až 50 tisíc korun na AC nabíječku a dokonce 150 tisíc korun na nejvýkonnější DC nabíječku.

Podnikatelé, kteří si přejí využít této dotace, musí splnit určité podmínky. Podpora je určena malým, středním a velkým podnikům a nevztahuje se na soukromé subjekty. Firma nebo podnikatel musí podnikat minimálně poslední dva roky, nesmí mít dluhy, být v insolvenci nebo likvidaci a musí podnikat na území České republiky.

Dotace je poskytována prostřednictvím Národní rozvojové banky a leasingových společností. Klient si musí vzít úvěr u leasingové společnosti, protože program je postaven jako úvěr se zárukou a finančním příspěvkem. Národní rozvojová banka může uhradit až 70 procent nesplacené části úvěru, pokud klient přestane splácet.

Odborníci však upozorňují na několik podmínek a náročnost administrativy spojené s tímto dotačním programem. Žádosti o dotaci budou pravděpodobně přijímány od druhé poloviny března 2024, ačkoli původní plán spuštění byl na 1. leden tohoto roku.

Odborníci upozorňují, že podobné finanční pobídky se pravděpodobně nedočká nepodnikající veřejnost, protože elektromobily jsou především pořizovány pro firemní flotily.

Výše příspěvku na pořízení elektromobilů podle kategorií:


• Kategorie M1 (osobní elektromobil) – příspěvek max. 200 tisíc Kč/vozidlo
• Kategorie N1 (lehký užitkový elektromobil do 3,5 tuny) – příspěvek max. 250 tisíc Kč/vozidlo
• Kategorie N2 (lehký užitkový elektromobil nad 3,5 tuny) a FCEV (vodíkový vůz) – příspěvek max. 300 tisíc Kč/vozidlo

Cena nového osobního elektromobilu z kategorie M1 nesmí přesáhnout 1,5 milionu. Pro další kategorie se limit navyšuje na 2 u N1, respektive 2,5 milionu korun u N2.

Zdroj:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-pripravilo-vyzvu-na-podporu-elektromobility–pro-podnikatele-je-pripraveno-1-95-miliardy-korun–278466/
https://cc.cz/stat-nabizi-na-porizeni-elektromobilu-stovky-tisic-experti-radi-kdo-ma-narok-a-na-co-si-dat-pozor/

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

2 comments

  1. Dotovat elektromobily ve státě, kde polovina elektřiny je z uhlí to je zhovadilost největší..

  2. Dotace na elektromobily je nemravná.Zaplatí všichni daňoví poplatníci a inkasovat budou převážně bohatí,kteří mají dost svých prostředků na nákup nového auta.
    Vláda by měla přestat znásilňovat obyvatelstvo,k tomu mandát nemá.Taková vláda je špatná.O dostatku el.energie pro rozšíření elektromobility nemluvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 70 = 79

Partneři