Elektromobilita

Z Čech do Chorvatska v elektromobilu. Čech udělal test, jak často je nutné vozidlo dobíjet

Z Čech do Chorvatska v elektromobilu. Čech udělal test, jak často je nutné vozidlo dobíjet
Foto: Shutterstock

Jednou z největších debat současného automobilového průmyslu je otázka, zda je elektromobil lepší volbou než vozidlo se spalovacím motorem. Odpověď na tuto otázku necháme na každém. co člověk, to názor. Příznivci spalování fosilních paliv často s pohoršením řeší jako velkou nevýhodu elektromobilů nutnost „dobíjet“ baterie. Ne vždy ale mají aktuální informace.

Uživatel Twitteru Ondřej Bacina provedl dle svého tweetu velmi zajímavý test. Vyrazil na dovolenou do Chorvatska rovnou se dvěma vozy Tesla. Rozhodl se projet trasu z města Beroun do chorvatského Zadaru, což činí celkem 950 km. Pro test byly použity dva elektromobily Tesla s různými výrobními daty. Obě vozidla disponovala úrovní nabití 90 %.

Prvním vozidlem byl Tesla Model X P90D vyrobený v roce 2016. Během celého výletu bylo zapotřebí šestkrát nabíjet baterii. Celková doba strávená nabíjením činila 3 hodiny a 30 minut.

Druhým vozidlem byl novější Tesla Model X Long Range z roku 2023. I tento elektromobil odstartoval s baterií nabitou na 90 %. Avšak ve druhém případě bylo nutné nabíjet pouze dvakrát, přičemž celková doba nabíjení činila pouze 1 hodinu a 20 minut.

Z tohoto testu vyplývá zajímavý závěr. S pokrokem technologií a elektromobility dochází ke snižování času stráveného nabíjením. Oproti staršímu modelu z roku 2016 byl čas strávený nabíjením snížen o 66 %!

Tento pokrok je výsledkem sedmi let vývoje elektromobilů Tesla v praxi. Nejen Tesla, ale i další konkurenční automobilky neustále zlepšují své technologie a infrastrukturu nabíjecích stanic, což vede k rychlejšímu a efektivnějšímu nabíjení. S tímto trendem se zdá, že elektromobily jsou připraveny stát se ještě silnější alternativou k vozidlům se spalovacím motorem.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 6 = 10

Partneři