Fotovoltaika

Tragédie jménem Malina Group. Ještě větší průšvih, než jsme čekali

Tragédie jménem Malina Group. Ještě větší průšvih, než jsme čekali
Ilustrační foto: Shutterstock

Energetický Holding Malina a.s., známý pod obchodní značkou Malina Group, je významným českým dodavatelem fotovoltaických elektráren, uvádí o sobě značka. Jde o jednu z prvních informací, které se zájemcům o její služby podaří dohledat.

Česká společnost se na internetu stále slibně prezentuje jakožto jednička na trhu v rychlosti instalace FVE, a to údajně, proto, že veškeré komponenty může nabídnout skladem přímo v ČR. Optimistická slova z firemní prezentace už však dávno nejsou pravdivá.

Na problémy poukázala také česká média. Jako první přišly s upozorněním na dění kolem Malina Group Hospodářské noviny.

Společnost od svých klientů vybrala zálohy a dohodla řádné plnění termínů zakázek. Ty ale posléze nesplnila, jak její zástupci sami posléze otevřeně přiznali. Důvodem měl konkrétně být nedostatek montážních pracovníků.

Pokus o záchranu se nevydařil

Za potížemi tak zřejmě stojí přemrštěné ambice. Celá firma měla v úmyslu se stát tuzemskou jedničkou na trhu s fotovoltaikou na rodinné domy. Dostát svých závazků však nebyla schopná a problém tak řešila i Česká obchodní inspekce. Na fungování společnosti se již zaměřily i další instituce včetně Energetického regulačního úřadu, ale i policie nebo ministerstva průmyslu a obchodu.

Na tu se obrátili desítky nespokojených zákazníků, kteří podle prvotních odhadů „utopili“ v instalacích fotovoltaiky stovky tisíc korun. Nakonec se se nedočkali elektřiny ani po měsících urgencí. Společnost s nimi zcela přestala komunikovat. Česká obchodní inspekce proto doporučila všem nespokojeným zájemcům o fotovoltaiku, aby se obrátili na soud.

Řada klientů se tak skutečně uchýlila k podání žalob. Společnost na tento vývoj v dubnu 2023 pak reagovala výměnou vedení a manažerského týmu. Novým předsedou představenstva stal Jan Urban. V oficiální tiskové zprávě společnost uvedla, že firma s tímto novým týmem chystá i odlišnou koncepci.

Na firmu zůstala uvalena insolvence a obří dluhy, co bude dál?

Hospodářské noviny však také již dříve přišly s informací, že společnost hledá kupce. Že budoucnost Malina Group zřejmě nebude tak optimistická, jak se snažili její zástupci navenek prezentovat, potvrdil i pozdější vývoj situace. Výměna vedení nakonec výsledky nepřinesla a holding Malina Group na sebe počátkem května tohoto roku podal insolvenční návrh.

Vedení v něm žádá o reorganizaci. Ačkoli tak stále existuje vize, že se značku podaří udržet v chodu, jedním z možných scénářů je i konkurz.

Celkově nakonec činí aktuální výše pohledávek, které za sebou u zákazníků Malina Group zanechala, dle odhadů z května 1,5 miliardy korun. V médiích konkrétně tuto sumu prezentoval analytik pirátů a poradce ministra pro místní rozvoj Janusz Konieczny. Tato částka se podle něj týká celkem 5000 objednávek.

Hovoří se tak o tom, že případ již nabývá rozměrů dosud největšího podvodu na koncových zákaznících éry obnovitelných zdrojů v Česku. Analytik Konieczny současně připustil pesimistický scénář, že poškození se všech svých vložených prostředků již nikdy nemusejí dočkat.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

3 comments

  1. hold tipické podnikání po česku, s českími zákony, kde si stát nepohlídá klíčový segment, nenastaví pravidla, tím to celé téma pro řadu lidí zdiskredituje, i ten kdo o FV uvažoval tak se bude bát teď něco objednat, prostě katastrofa, v té naší džungly zákazníci o vše přijdou a podnikatelé si pod jiným názvem můžou klidně podnikat dál, jak to tak obvikle bívá no

  2. Buďme rádi, že tu podnikají alespoň podvodníci a zloději. Nikdo jiný, už si to nedovolí. 🤣👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 5 = 3

Partneři