Energetický Holding Malina a.s., známý pod obchodní značkou Malina Group, je významným českým dodavatelem fotovoltaických elektráren, uvádí o sobě značka. Jde o jednu z prvních informací, které se zájemcům o její služby podaří dohledat.
Česká společnost se na internetu stále slibně prezentuje jakožto jednička na trhu v rychlosti instalace FVE, a to údajně, proto, že veškeré komponenty může nabídnout skladem přímo v ČR. Optimistická slova z firemní prezentace už však dávno nejsou pravdivá.
Na problémy poukázala také česká média. Jako první přišly s upozorněním na dění kolem Malina Group Hospodářské noviny.
Společnost od svých klientů vybrala zálohy a dohodla řádné plnění termínů zakázek. Ty ale posléze nesplnila, jak její zástupci sami posléze otevřeně přiznali. Důvodem měl konkrétně být nedostatek montážních pracovníků.
Pokus o záchranu se nevydařil
Za potížemi tak zřejmě stojí přemrštěné ambice. Celá firma měla v úmyslu se stát tuzemskou jedničkou na trhu s fotovoltaikou na rodinné domy. Dostát svých závazků však nebyla schopná a problém tak řešila i Česká obchodní inspekce. Na fungování společnosti se již zaměřily i další instituce včetně Energetického regulačního úřadu, ale i policie nebo ministerstva průmyslu a obchodu.
Na tu se obrátili desítky nespokojených zákazníků, kteří podle prvotních odhadů „utopili“ v instalacích fotovoltaiky stovky tisíc korun. Nakonec se se nedočkali elektřiny ani po měsících urgencí. Společnost s nimi zcela přestala komunikovat. Česká obchodní inspekce proto doporučila všem nespokojeným zájemcům o fotovoltaiku, aby se obrátili na soud.
Řada klientů se tak skutečně uchýlila k podání žalob. Společnost na tento vývoj v dubnu 2023 pak reagovala výměnou vedení a manažerského týmu. Novým předsedou představenstva stal Jan Urban. V oficiální tiskové zprávě společnost uvedla, že firma s tímto novým týmem chystá i odlišnou koncepci.
Na firmu zůstala uvalena insolvence a obří dluhy, co bude dál?
Hospodářské noviny však také již dříve přišly s informací, že společnost hledá kupce. Že budoucnost Malina Group zřejmě nebude tak optimistická, jak se snažili její zástupci navenek prezentovat, potvrdil i pozdější vývoj situace. Výměna vedení nakonec výsledky nepřinesla a holding Malina Group na sebe počátkem května tohoto roku podal insolvenční návrh.
Vedení v něm žádá o reorganizaci. Ačkoli tak stále existuje vize, že se značku podaří udržet v chodu, jedním z možných scénářů je i konkurz.
Celkově nakonec činí aktuální výše pohledávek, které za sebou u zákazníků Malina Group zanechala, dle odhadů z května 1,5 miliardy korun. V médiích konkrétně tuto sumu prezentoval analytik pirátů a poradce ministra pro místní rozvoj Janusz Konieczny. Tato částka se podle něj týká celkem 5000 objednávek.
Hovoří se tak o tom, že případ již nabývá rozměrů dosud největšího podvodu na koncových zákaznících éry obnovitelných zdrojů v Česku. Analytik Konieczny současně připustil pesimistický scénář, že poškození se všech svých vložených prostředků již nikdy nemusejí dočkat.
A úsporám uděláme Pá Pá.
hold tipické podnikání po česku, s českími zákony, kde si stát nepohlídá klíčový segment, nenastaví pravidla, tím to celé téma pro řadu lidí zdiskredituje, i ten kdo o FV uvažoval tak se bude bát teď něco objednat, prostě katastrofa, v té naší džungly zákazníci o vše přijdou a podnikatelé si pod jiným názvem můžou klidně podnikat dál, jak to tak obvikle bívá no
Buďme rádi, že tu podnikají alespoň podvodníci a zloději. Nikdo jiný, už si to nedovolí. 🤣👍