Elektromobilita

Největší světový výrobce baterií oznamuje zásadní průlom. Dvojnásobná hustota energie slibuje revoluci v elektromobilitě

Největší světový výrobce baterií oznamuje zásadní průlom. Dvojnásobná hustota energie slibuje revoluci v elektromobilitě
Ilustrační foto: Shutterstock

Jeden z nejvýznamnějších průlomů v oblasti baterií za poslední roky oznámil největší výrobce baterií na světě CATL. Novou „kondenzovanou“ baterii s kapacitou 500 Wh/kg, která má být letos uvedena do hromadné výroby, představili na velkolepé konferenci věnované elektromobilitě.

Fungování kondenzovaných baterií přinese éru univerzální elektrifikace námořní, pozemní a letecké dopravy, otevře větší možnosti pro rozvoj průmyslu a přispěje k dosažení cílů globální uhlíkové neutrality dříve,“ uvedla společnost v prezentaci na Auto Shanghai.

Nová kondenzovaná baterie CATL bude mít téměř dvojnásobnou energickou hustotu oproti článkům Tesla 4680, jejichž úroveň energetické hustoty 272-296 Wh/kg je podle současných standardů velmi vysoká.

Šéf vědeckého týmu CATL Wu Kai říká, že kondenzovaná baterie integruje řadu inovativních technologií, včetně ultravysokoenergetických katodových materiálů, inovativních anodových materiálů, separátorů a výrobních procesů, nabízí vynikající výkon při nabíjení a vybíjení a dobrý bezpečnostní výkon.

Nová technologie podle něj překonává omezení, která dlouhodobě brzdila rozvoj bateriového sektoru, a otevírá novou éru elektrifikace zaměřenou na vysokou bezpečnost a nízkou váhu.

Během prezentace uvedla společnost CATL, že spolupracuje se svými partnery na vývoji elektrických cestovních letadel, která budou odpovídat standardům letectví a budou testována podle bezpečnostních a kvalitativních požadavků letectví.

Kromě letadel společnost CATL uvádí, že brzy uvede na trh i verzi kondenzovaných baterií pro automobilový průmysl, která bude odpovídat standardům automobilového průmyslu a také bude uvedena do hromadné výroby v průběhu tohoto roku.

Baterie s energetickou hustotou 500 Wh/kg umožní elektrifikaci osobních letadel

V roce 2020 Elon Musk řekl: „Elektrifikace létání začne být zajímavá, jakmile dosáhnete 400 Wh/kg.“ Tehdy předpověděl, že to bude možné do roku 2023.

Oznámení, které tento týden obletělo svět, potvrzuje a dokonce překračuje Muskovu předpověď, že tato úroveň energetické hustoty bude v současné době komerčně možná.

Dříve v tomto měsíci Argonne oznámilo novou bateriovou technologii s energetickou hustotou dokonce 1200 Wh/kg, ale tato technologie zatím není připravena na masovou výrobu.

„S dalším vývojem očekáváme, že náš nový design lithium-vzdušné baterie dosáhne rekordní energetické hustoty 1200 watt-hodin na kilogram,“ řekl vědec z Argonne Larry Curtiss. „To je téměř čtyřikrát lepší než u lithium-iontových baterií.“

Ačkoli v posledních měsících došlo k mnoha průlomům v oblasti vysokohustotových baterií, mnoho z těchto technologií je teprve v plenkách a budou trvat mnoho let, než dosáhnou hromadné výroby (pokud vůbec k ní někdy dojde).

To, co dělá oznámení společnosti CATL tento týden opravdu průlomovým, je skutečnost, že kondenzovaná baterie bude uvedena do hromadné výroby již letos.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 6

Partneři