Elektromobilita

V USA vznikne celostátní síť nabíjecích stanic pro elektromobily

V USA vznikne celostátní síť nabíjecích stanic pro elektromobily
Foto: Shutterstock

Elektromobilita je v poslední době jistě velmi žhavé a často diskutované téma. I v České republice už pociťujeme zvýšený zájem o elektromobily. Konec konců, i samotná Evropská unie si bere za jeden ze svých cílů omezit počet automobilů se spalovacími motory do budoucna co nejvíce. Jak je na tom ale USA? I tam to s elektromobilitou myslí vážně. 

Nová koalice 

Jak uvedl server The Verge, v USA vzniká nová koalice National Electric Highway Coalition (celostátní koalice dálnic poháněných elektřinou) neboli EEI. Toto sdružení se bude skládat z více než padesáti energetických společností, které se zavazují ke společnému cíli: urychlit výstavbu nabíjecích stanic pro elektromobily podél dálnic v celé zemi.

Jak toho dosáhnout?

Tyto společnosti chtějí společně vyplnit současné „mezery“ ve stávající infrastruktuře nabíjecích stanic podél hlavních dálničních koridorů. Každá společnost, která se stane členem této koalice, se zavazuje že do roku 2023 vytvoří síť pro nabíjení elektromobilů na svém vyčleněném území. Technologický postup výstavby nabíjecích stanic je pak na uvážení každé ze společností.

Výhled do budoucna

Koalice EEI očekává, že do roku 2030 bude po silnicích USA jezdit kolem 22 milionů elektrických vozidel. Pro ty bude potřeba vytvořit více než sto tisíc rychlonabíjecích stanic. V současné chvíli je v USA zaregistrováno asi 1,8 milionu elektrických vozidel a těm slouží pouhých 46 tisíc veřejných dobíjecích stanic po celé zemi – z nich jen 5 600 odpovídá rychlonabíjecím stanicím, které zvládnout dobít vozidlo na 80 procent za méně než hodinu. I to může někoho odrazovat od pořízení elektromobilu. Kdyby byla tato síť hustší, určitě by se postupem času o elektromobily vyvinul větší zájem.

Biden zasahuje

Situace se však rychle mění se zásahem Joe Bidena a jeho administrativy. V srpnu totiž Biden podepsal příkaz, který stanovuje cíl, aby polovina všech nových osobních vozidel prodaných v USA do roku 2030 byla elektrická nebo alespoň hybridní.

Aby se zajistil rozvoj infrastruktury pro uspokojení rostoucí potřeby nabíjení elektromobilů, došlo ke schválení rozpočtu 7,5 miliardy dolarů na rozvoj této národní sítě nabíjecích stanic pro elektromobily. To by také mohlo být přínosem pro energetické společnosti, které se rozhodnou spolupracovat se státem na zrealizování tohoto projektu.

Z finančních prostředků, které vláda poskytne na rozvoj veřejných nabíjecích stanic, jsme nadšení. Tato částka pomůže dosáhnout našim cílům.

Kellen Schefter, ředitel pro elektrickou dopravu EEI

Podobné inciativy v minulosti narazily

V minulosti se proces zavádění infrastruktury pro nabíjení elektromobilů v USA zpomalil či zasekl již několikrát. Kromě zpoždění při vydávání povolení to bylo například také kvůli procesu připojování nových nabíjecích stanic k současné distribuční síti, který byl velmi komplikovaný. Energetické společnosti však mají teď tu výhodu, že již znají stávající kapacitu sítě v každém potenciálním novém místě, kde by mohla vzniknout nová dobíjecí stanice. Tyto informace by mohly koalici pomoci odstranit některé překážky, s nimiž se v minulosti potýkaly jiné iniciativy.

Z těchto plánů je zřejmé, že to USA myslí s elektromobilitou opravdu vážně. Stanovili si jasné cíle a rozpočet a Bidenova iniciativa dělá vše pro to, aby se infrastruktura rozvinula co nejrychleji. Přívětivější podmínky pro dobíjení elektromobilů by také mohly motivovat obyvatele, aby při koupi nového vozu zvažovali elektronický nebo hybridní pohon. To by mohlo mít velmi příznivý vliv na celkový rozvoj elektromobility v USA.

Uvidíme, jak se Bidenově vládě tyto plány do budoucna vydaří splnit a zda opravdu naplní svůj cíl.

Autor: Anna Hermannová

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 1 =

Partneři