Elektromobilita

Veřejná dobíjecí stanice zvládne denně nabít až 100 elektromobilů čistě z fotovoltaiky

Veřejná dobíjecí stanice zvládne denně nabít až 100 elektromobilů čistě z fotovoltaiky
Foto: RUSHCLIFFE BOROUGH COUNCIL

Nabíjecí stanice pro elektromobily rostou jako houby po dešti. V dnešním článku se ale zaměříme na jednu specialitu. Výjimečná je hlavně tím, že energii pro provoz a nabíjení elektrických vozů získává ze solárních panelů. Právě taková zařízení elektromobilita potřebuje k tomu, aby byla skutečně ekologická. Dokud se totiž baterie elektromobilů nabíjí elektřinou třeba z uhelných elektráren, je jejich přínos pro ochranu klimatu přinejmenším diskutabilní.

Dobíjecí stanice, o níž referovalo britské BBC, stojí poblíž místního komunitního centra, kde lidé hledají možnosti kulturního, společenského a sportovního vyžití. Měla by umožnit i během relativně krátkého času návštěvy dostatečně elektromobil dobít. Zároveň je lokalita přístupná z blízkého hlavního silničního tahu A52, takže slouží jako pomyslný záchytný bod při plánování delších cest, absolvovaných elektrickým či hybridním vozem.

Právě snadná dostupnost dobíjecích stanic je naprosto zásadní pro rozvoj elektromobility, protože významně motivuje lidi ke koupi elektrických vozidel. Místní rada Rushcliffe Borough Council nechala tuto část infrastruktury vybudovat v rámci environmentálně zaměřeného programu, díky kterému snižuje dopady lidské činnosti na životní prostředí, a to v místním i globálním měřítku. V blízké budoucnosti jsou zde v plánu i další nové dobíjecí body pro majitele elektromobilů a hybridů.

Nová solární dobíjecí stanice dokáže nabít až 100 elektromobilů denně, a to téměř výhradně s využitím energie ze slunce. Dosahuje přitom takového výkonu, že návštěvník komunitního centra má své vozidlo nabité na 80 % kapacity už za pouhých 30 minut.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 41 = 48

Partneři